Inwestorzy uciekają nawet od Billa Grossa

Zarejestrowane w Stanach Zjednoczonych fundusze powiernicze i ETF, inwestujące w obligacje, w rezultacie umorzeń w sierpniu straciły już 30,3 miliarda dolarów. Tegoroczny bilans odpływu i napływu pieniędzy może być dla nich najgorszy od 2004 r.

Aktualizacja: 08.02.2017 12:00 Publikacja: 22.08.2013 13:39

Bill Gross

Bill Gross

Foto: Bloomberg

Ten miesiąc pod względem umorzeń jest  trzecim najgorszym w historii. W czerwcu 2008 r. klienci wycofali 69,1 miliarda, zaś w październiku tego samego roku wartość umorzeń wyniosła 42 miliardy dolarów, wynika z danych Trim Tabs Investment Research.

Inwestorzy wycofują pieniądze w obawie przed stratami na instrumentach o stałym dochodzie, a także w związku z przewidywanym wzrostem stóp procentowych. Wcześniej, w latach 2009-2012 w obligacyjnych funduszach powierniczych i ETF ulokowali 1,2 biliona dolarów. W tym roku korporacyjny dług denominowany w dolarach i obligacje rządowe straciły 3,4 proc., wskazuje indeks Bank of America Merrill Lynch. To największy spadek w takim okresie od 1981 r.

Odpływ klientów dotknął nawet najbardziej znanych zarządzających, włącznie z Billem Grossem z Pacific Investment Management i Jeffreyem E. Gundlachem z Double Line Capital.

„Odpływy są oznaką wielkiej zmiany w świecie obligacji",  głosi raport Trim Tabs. Jego autorzy podkreślają, że „zaklęty krąg strat i umorzeń „może stać się „przykry" jeśli to zjawisko się nasili.

Wszystko zaczęło się od majowego wystąpienia Bena Bernankego, szefa Rezerwy Federalnej, który zasygnalizował wówczas możliwość stopniowego ograniczania bezprecedensowego skupu obligacji skarbowych i hipotecznych z rynku. Miesięcznie na ten cel amerykański bank centralny wydaje 85 miliardów dolarów.

W czerwcu inwestorzy zaczęli wycofywać pieniądze z obligacji po 21 kolejnych miesiącach napływu funduszy na rynek instrumentów powiązanych z papierami dłużnymi. „Wielu inwestorów pogrążonych w samozadowoleniu, których  uśpił trwający 30 lat rynek byka, prawdopodobnie nie rozumiało podejmowanego przez siebie ryzyka i postrzegało fundusze obligacji jako bezpieczne, a teraz, jak się wydaje,  bardzo szybko reagują na straty", głosi raport Trim Tabs.

Gospodarka światowa
Fed nie zmienił stóp procentowych
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Meta dostanie odszkodowanie za infekowanie WhatsAppa
Gospodarka światowa
Chińska spółka zyskuje na wojnie Indii z Pakistanem
Gospodarka światowa
Zamówienia w niemieckich fabrykach wzrosły w marcu bardziej niż przewidywano
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka światowa
Niepewność polityczna i handlowa ciąży wskaźnikom koniunktury
Gospodarka światowa
Wstrząsy handlowe przyniosły aprecjację