Kryzys boli coraz bardziej. Już 100 mld dolarów kosztów prawnych

Od kryzysu finansowego sześć największych amerykańskich banków (JPMorgan Chase, Bank of America, Citigroup, Goldman Sachs, Wells Fargo i Morgan Stanley) ma na swoim koncie ponad 100 miliardów dolarów kosztów sądowych i związanych z ugodami.

Aktualizacja: 08.02.2017 11:07 Publikacja: 28.08.2013 14:38

Kryzys boli coraz bardziej. Już 100 mld dolarów kosztów prawnych

Foto: Bloomberg

 

To więcej niż wyniosły dywidendy wypłacone ich akcjonariuszom w okresie ostatnich pięciu lat. Jest to również więcej niż łączne ubiegłoroczne zyski tych banków.

Kwota ta obejmuje koszty obsługi prawnej oraz pozwów sądowych, a także ugód z klientami w związku z  niewłaściwie sformułowanymi warunkami umów o kredyty hipoteczne i zajęciem nieruchomości.  Około 40 proc. kosztów związanych z postępowaniami prawnymi nagromadziło się od stycznia 2012 r. i banki ostrzegają, że  obciążenia z tego tytułu mogą jeszcze pójść w górę, ponieważ nadzór rynku, prokuratura a także inwestorzy przedstawiają nowe roszczenia. To pogarsza perspektywy dla kursów akcji, a konsekwencje z tego tytułu banki mogą odczuwać przez kolejną dekadę.

- Została już przekroczona linia zza której nie ma już powrotu, jeśli chodzi o skutki tych wydatków dla zysków - twierdzi Jeffrey Sica, szef Sica Wealth Management.

Około 75 proc. wszystkich kosztów prawnych przypada na  dwie instytucje - JPMorgan Chase i Bank of America. Ten pierwszy bank  na koszty prawne od 2008 r. przeznaczył już 21,3 miliarda dolarów, zaś na wykup kredytów hipotecznych odłożył kolejne 8,1 miliarda dolarów.

Banki oskarżane są o oszukiwanie klientów przy sprzedaży instrumentów powiązanych z kredytami hipotecznymi , manipulowanie stopami procentowymi służącymi do wyceny kredytów oraz rynkiem  pochodnych instrumentów kredytowych i surowcowym. Prokurator Eric Holder, powiedział niedawno gazecie „Wall Street Journal", że przygotowywane są nowe pozwy będące pokłosiem kryzysu finansowego.  Prokuratura może się zaktywizować, gdyż poprawia się koniunktura gospodarcza za Oceanem i nie ma zagrożenia  dla wypłacalności banków, wskazuje Daniel Hurson, były prokurator i prawnik Komisji Papierów Wartościowych i Giełdy (SEC).

Gospodarka światowa
Chiny i USA wracają do rozmów w sprawie ceł. Dojdzie do przełomu?
Gospodarka światowa
Brytyjski bank centralny obciął stopy, ale był daleki od jednomyślności
Gospodarka światowa
Kiedy Fed może powrócić do obniżek stóp?
Gospodarka światowa
Dobry pierwszy kwartał niemieckiego przemysłu
Materiał Promocyjny
Banki muszą wyjść poza strefę komfortu
Gospodarka światowa
Zaskakujący wzrost chińskiego eksportu
Gospodarka światowa
USA i Wielka Brytania mają umowę handlową