Strefa euro: Inflacja w dół, bezrobocie w górę

W październiku inflacja w strefie euro spadła do poziomu najniższego od prawie czterech lat, coraz bardziej oddalając się od celu wyznaczonego przez Europejski Bank Centralny.

Aktualizacja: 11.02.2017 09:50 Publikacja: 02.11.2013 05:00

Stopa rocznej inflacji spadła do 0,7 proc., to najmniej od listopada 2009 r., z 1,1 proc. we wrześniu – podał unijny urząd statystyczny w Luksemburgu, zastrzegając się, że są to wstępne dane. 42 ekonomistów ankietowanych w tej sprawie przez agencję Bloomberga spodziewało się, że inflacja w październiku też wyniesie 1,1 proc.

W innym czwartkowym raporcie podano, że bezrobocie we wrześniu osiągnęło rekordowy poziom 12,2 proc.

EBC określa prognozy wzrostu cen w strefie euro jako „marne" i zwraca uwagę, że październik był już 9 z rzędu miesiącem, w którym stopa inflacji była niższa od docelowego  pułapu banku centralnego.

Wprawdzie gospodarka w drugim kwartale wyszła z recesji i ankiety wskazują na poprawę koniunktury, ale bezrobocie nadal rośnie, a bank centralny spodziewa się jedynie „stopniowego" ożywienia.

– Tego rodzaju dane ponownie rozpętają debatę na temat groźby deflacji, a także czy EBC może i powinien temu przeciwdziałać. Naszym zdaniem sam spadek inflacji nie powinien pchać EBC w kierunku cięcia stóp procentowych. Do tego potrzebne są jeszcze dowody słabnięcia koniunktury – uważa Holger Sandte, główny analityk Nordea Markets. BNP Paribas przewiduje natomiast, że w grudniu EBC obniży podstawową stopę do 0,25 proc.

Kiedy ostatnio inflacja była tak niska, strefa euro pogrążona była w recesji, spółki masowo cięły koszty, a bezrobocie rosło. Produkt krajowy brutto tego regionu skurczył się w 2009 r. o 4,4 proc.

Gospodarka światowa
Banki zaczęły sezon wyników na Wall Street
Gospodarka światowa
Inflacja w USA nieco wyższa od prognoz
Gospodarka światowa
Srebro najdroższe od 14 lat. Powodów jest kilka
Gospodarka światowa
Badanie BofA: Inwestorzy w najlepszych nastrojach od lutego
Gospodarka światowa
PKB Chin wzrósł o 5,2 procent
Gospodarka światowa
Rynki jak na razie nie dają się przestraszyć cłom prezydenta Donalda Trumpa