UE: Unijny budżet wreszcie zatwierdzony

Parlament Europejski przyjął wieloletni budżet Unii Europejskiej na lata 2014–2020. Został on uzgodniony już w lutym przez przywódców państw UE, ale wiele miesięcy zajęły negocjacje i spory z poszczególnymi rządami dotyczące szczegółów.

Aktualizacja: 11.02.2017 09:06 Publikacja: 20.11.2013 05:00

Jest to pierwszy budżet Unii mniejszy od poprzedniego. Przewiduje wydatki w wysokości 960 mld euro w zobowiązaniach oraz ponad 908 mld euro w rzeczywistych płatnościach.

Mimo tego Polska otrzyma o 4,5 mld euro więcej niż w ramach finansowych z lat 2007–2013. Nasz kraj wciąż będzie też największym odbiorcą unijnych funduszy. Dla Polski przewidziano 105,8 mld euro, w tym na politykę spójności 72,9 mld euro, a na politykę rolną 28,5 mld euro w ciągu siedmiu lat.

– Pieniądze dla Polski z wieloletniego budżetu UE na lata 2014–2020 powinny być mądrze zagospodarowane, czyli tak, by uruchomiły się także środki krajowe – twierdzi premier Donald Tusk.

– To dobry dzień dla Europy. Głosowanie budżetowe jest krokiem milowym w tej kadencji Parlamentu Europejskiego i ostatnim aktem długich i skomplikowanych negocjacji – mówił w Parlamencie Europejskim Janusz Lewandowski, unijny komisarz ds. budżetu.

W nowym wieloletnim budżecie na unijną politykę spójności przeznaczono ponad 325,1 mld euro. Na rolnictwo trafi 373,2 mld euro, z czego na dopłaty bezpośrednie dla rolników zostanie przeznaczonych 277,8 mld euro. Na zwiększanie konkurencyjności przewidziano w nowym budżecie 125,6 mld euro. Unijna administracja ma zaś pochłonąć ponad 61,6 mld euro.

Negocjacje dotyczące budżetu były trudne, a eurodeputowani stawiali wiele warunków, od których uzależniali zgodę na jego przegłosowanie. Jedną z nowości, którą udało im się przeforsować, jest przesuwanie niewykorzystanych funduszy na kolejne lata, co pozwoli lepiej nimi gospodarować. W 2016 r. ma dojść do przeglądu realizacji unijnego budżetu i jego dostosowania do sytuacji gospodarczej. Mogą zostać wówczas wniesione do niego poważne poprawki.

Za budżetem głosowało 537 europosłów, przeciwko było 126 (głównie przedstawicieli radykalnej lewicy), a 19 wstrzymało się od głosu.

Gospodarka światowa
Warren Buffett przejdzie na emeryturę. Ma go zastąpić Greg Abel
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Berkshire ze spadkiem zysków, rośnie za to góra gotówki
Gospodarka światowa
Ropa znów stanieje. OPEC+ zwiększy wydobycie w czerwcu
Gospodarka światowa
Amerykański PKB spadł w pierwszym kwartale
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka światowa
Volkswagen odnotował 37-proc. spadek zysku w pierwszym kwartale
Gospodarka światowa
PKB strefy euro wzrósł o 0,4 proc.