Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Wzrost produktu krajowego brutto w czwartym kwartale wyniósł 0,5 proc. i był najwolniejszy od roku. W poprzednich trzech tygodniach osiągnął 0,7 proc. Wynik minionego kwartału był też słabszy od prognozowanego przez ekonomistów na poziomie 0,6 proc. Był to jednak ósmy z rzędu kwartał wzrostu brytyjskiej gospodarki, a miniony rok okazał się dla niej najlepszy od 2007 r.
Motorem ubiegłorocznego wzrostu był krajowy popyt, i tak było również w czwartym kwartale. Usługi, największa część gospodarki, wzrosły o 0,8 proc. i dodały 0,6 pkt proc. do PKB. Do takiego wyniku usług najbardziej przyczyniła się sprzedaż detaliczna. Produkcja spadła w IV kw. o 0,1 proc., a budownictwo o 1,8 proc., co odjęło od wzrostu PKB 0,1 pkt procentowego.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Richmond Manufacturing Index, wskaźnik aktywności produkcyjnej w Piątym Okręgu Rezerwy Federalnej, spadł w lipcu do -20 z -8 w czerwcu, utrzymując się na poziomie ujemnym. Spadły wszystkie trzy jego wskaźniki składowe.
Do zmiany stóp procentowych w strefie euro prawdopodobnie teraz nie dojdzie, ale to raczej nie koniec cyklu cięć Europejskiego Banku Centralnego.
Gabinet Shigeru Ishiby stracił większość w wyższej izbie parlamentu, a wielu analityków spodziewa się umocnienia japońskiej waluty przed końcem roku.
Dążymy do anarchii w globalnych regułach gry w handlu zagranicznym – komentuje Beata Javorcik, główna ekonomistka Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju.
Indeks S&P 500 wrócił do bicia rekordów i znalazł się już wyżej, niż mediana projekcji strategów przewidywała, że będzie na koniec br. Paliwa do zwyżek może mu dostarczyć trwający sezon wyników, ale oczekiwania inwestorów są dosyć wysokie.
Mimo że w tym miesiącu amerykański rynek akcji osiągnął rekordowe poziomy, widać oznaki, że ten rajd traci impet. Indeks S&P 500 nie odnotował od 17 sesji ruchu o 1 proc. w żadnym kierunku, co stanowi najdłuższy okres względnego spokoju od grudnia.