Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Europejski Bank Centralny podwyższył niedawno swoje prognozy dla gospodarki strefy euro tłumacząc to m.in. oczekiwanymi efektami uruchomionego jesienią i rozszerzonego w marcu skupu obligacji za wykreowane pieniądze (QE). Ten program rzeczywiście będzie tak skuteczny?
QE bez dwóch zdań pomógł gospodarce eurolandu i będzie pomagał dalej w najbliższych latach. Jego skutkiem jest deprecjacja euro, która zwiększa zagraniczny popyt na europejskie produkty. Widoczne w strefie euro ożywienie gospodarcze jest też jednak efektem spadku cen ropy naftowej, który rozpoczął się zanim EBC uruchomił QE. Przecena ropy zwiększa siłę nabywczą Europejczyków i w efekcie ich wydatki konsumpcyjne.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Indeks Topix ustanowił rekord, ale rentowności japońskich obligacji rządowych poszły w górę. Osłabiony rząd Ishiby zdołał osiągnąć ważne porozumienie z administracją Trumpa.
Goldman Sachs i Bank of New York Mellon umożliwiły inwestorom instytucjonalnym zakup tokenizowanych funduszy rynku pieniężnego. W projekcie wzięli już udział BlackRock, Fidelity Investments i Federated Hermes, a także spółki zarządzające aktywami Goldman Sachs i BNY.
Prezydent USA Donald Trump ogłosił zawarcie „ogromnej” umowy handlowej z Japonią. Ta wiadomość sprawiła, że mocno wystrzeliły w górę japońskie akcje.
S&P 500 ustanawia rekordy, a MSCI Emerging Markets jest najwyżej od ponad trzech lat. Inwestorzy wyraźnie grają na optymistyczny scenariusz przewidujący, że wojny handlowe nie zostaną mocno zaostrzone. Część analityków uważa jednak, że zwyżki były zbyt szybkie.
Richmond Manufacturing Index, wskaźnik aktywności produkcyjnej w Piątym Okręgu Rezerwy Federalnej, spadł w lipcu do -20 z -8 w czerwcu, utrzymując się na poziomie ujemnym. Spadły wszystkie trzy jego wskaźniki składowe.
Do zmiany stóp procentowych w strefie euro prawdopodobnie teraz nie dojdzie, ale to raczej nie koniec cyklu cięć Europejskiego Banku Centralnego.