Przetasowania w rządzie: nowe twarze i superministerstwa

Premier Donald Tusk zdaje się kłaść silniejszy nacisk na gospodarkę. Biznes ma jednak wątpliwości, czy nowe podejście rzeczywiście się sprawdzi.

Publikacja: 24.07.2025 06:00

Wojciech Balczun (pierwszy z lewej) ma objąć tekę ministra aktywów państwowych, Andrzej Domański (w

Wojciech Balczun (pierwszy z lewej) ma objąć tekę ministra aktywów państwowych, Andrzej Domański (w środku) – finansów i gospodarki, zaś Miłosz Motyka stanie na czele Ministerstwa Energii. Fot. Leszek Szymański

Foto: parkiet.com

W ramach rekonstrukcji swojego gabinetu premier Donald Tusk zapowiedział powstanie centrum finansowo-gospodarczego, które ma skupiać w jednym ręku rządową politykę w tych obszarach. Na czele tego superresortu stanie Andrzej Domański, dotychczasowy minister finansów, który przejmie prawdopodobnie kompetencje resortu rozwoju.

Z kolei nowe Ministerstwo Energii, któremu szefować ma Miłosz Motyka (z PSL), również okrzyknięto mianem superresortu, skoro zajmować się ma zarówno szeroko rozumianym przemysłem, jak i rozwojem np. energetyki jądrowej. Sporo emocji może budzić też zupełnie nowa twarz w rządzie koalicyjnym – Wojciech Balczun, menedżer znany z twardej ręki, który teraz ma zarządzać aktywami państwowymi.

Po zmianach personalno-organizacyjnych przedstawionych w środę widać, że premier Tusk chciałby położyć większy nacisk na sprawy gospodarcze, a rzeczywiście jest tu wiele do zrobienia.

Czytaj więcej

Dekalog, czyli zbiór zadań przedsiębiorców dla odświeżonego rządu

Sam biznes i ekonomiści oceniają zaś, że to trafiony i potrzebny kierunek zmian. Ale jednocześnie zamiast zachwytu słychać raczej obawy, czy proponowane przetasowania przyniosą oczekiwane efekty. Powtarzającym się zarzutem jest brak w rządzie wicepremiera ds. gospodarki (Andrzej Domański po objęciu teki ministra finansów i rozwoju wciąż pozostanie w randze ministra), który byłby w stanie przedstawić odpowiednią strategię rozwojową i wdrożyć ją w życie.

Czytaj więcej

Rekonstrukcja rządu: powstanie centrum finansowo-gospodarcze

Trudno też liczyć, jak wskazują eksperci, że po rekonstrukcji nagle zniknie jedna z głównych bolączek rządu – czyli różne wizje polityki i różne ambicje prezentowane przez poszczególnych koalicjantów. Dobrym przykładem może być tu kierunek wsparcia potrzeb mieszkaniowych Polaków, o co koalicjanci kłócą się publicznie od półtora roku (w efekcie czego wydaje się, że rząd nie ma żadnej polityki mieszkaniowej). Czy minister Domański rozwiąże te dylematy?

Czytaj więcej

Nowy układ nie zmniejszy napięć

„Nowy ład” w energetyce ma z kolei skończyć z rozproszonym zarządzaniem, skupiając wszystkie kompetencje w jednym resorcie. Tymczasem minister Paulina Hennig-Kloska podała w środę, że tzw. małe OZE zostają w Ministerstwie Klimatu i Środowiska. .10

Gospodarka krajowa
Dekalog, czyli zbiór zadań przedsiębiorców dla odświeżonego rządu
Gospodarka krajowa
Bezrobocie zwyżkuje, obawy przed jego wzrostem też nabrzmiały
Gospodarka krajowa
Rekonstrukcja rządu: powstanie centrum finansowo-gospodarcze
Gospodarka krajowa
Nastroje konsumenckie Polaków w lipcu pogorszyły się po świetnym czerwcu
Gospodarka krajowa
Wojciech Balczun: specjalista od zadań trudnych
Gospodarka krajowa
Nowe ministerstwo energii „super resortem” na razie nie będzie