Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Niepokojąco dużo Amerykanów nie odczuwa skutków ożywienia gospodarczego...
Długo oczekiwana podwyżka stóp procentowych w USA została odłożona przez Fed w bliżej nieokreśloną przyszłość. Rynek spodziewa się, że dojdzie do niej dopiero na wiosnę 2016 r., jeśli nie później. A wydawało się, że amerykańska Rezerwa Federalna zacznie podwyższać stopy już we wrześniu. Wszak wszystko wskazywało na to, że gospodarka USA przechodzi solidne ożywienie, które przynosi duży wzrost zatrudnienia. Obraz ten niespodziewanie jednak zepsuły dane z rynku pracy. Okazało się, że we wrześniu przybyło zaledwie 142 tys. etatów (bez uwzględnienia rolnictwa), podczas gdy średnia prognoz analityków mówiła o wzroście o 201 tys. I tak już rozczarowujące dane za sierpień zrewidowano w dół – ze 175 tys. etatów do 135 tys. etatów. Co prawda stopa bezrobocia pozostała na poziomie 5,1 proc., czyli podobnym do tego z przełomu lat 2007 i 2008, ale akurat ta statystyka może być myląca. Stopa uczestnictwa w rynku pracy USA spadła bowiem do 62,4 proc., czyli najniższego poziomu od połowy lat 70. Choć oficjalne bezrobocie jest dosyć niskie, to niepokojąco wielu Amerykanów pozostaje poza rynkiem pracy i przez to społeczeństwo nie odczuwa ożywienia gospodarczego tak mocno, jak sugerowałyby to rządowe statystyki.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Mimo że w tym miesiącu amerykański rynek akcji osiągnął rekordowe poziomy, widać oznaki, że ten rajd traci impet. Indeks S&P 500 nie odnotował od 17 sesji ruchu o 1 proc. w żadnym kierunku, co stanowi najdłuższy okres względnego spokoju od grudnia.
Wiele firm spoza branży bankowej nagle ubiega się o nowe amerykańskie zezwolenia na prowadzenie działalności bankowej, od producentów samochodów General Motors i Stellantis po firmy kryptowalutowe Circle i Ripple.
Obniżka stóp procentowych jest w lipcu niemal wykluczona, a we wrześniu niepewna. Biały Dom chce, by Fed wrócił do luzowania polityki pieniężnej i straszy, że pozbawi szefa banku centralnego jego stanowiska.
- W obliczu tak nieubłaganego punktu zwrotnego, jakim jest obecna zmiana demograficzna, trzeba działać – apeluje Stefano Scarpetta, dyrektor ds. Zatrudnienia, Pracy i Spraw Socjalnych w OECD.
Ceny producentów w Niemczech spadły w czerwcu o 1,3 proc. w ujęciu rok do roku, po spadku o 1,2 proc. w maju, zgodnie z oczekiwaniami rynku. Był to czwarty z rzędu miesiąc spadku cen, najgłębszy od września.
Rada Unii Europejskiej (UE) przyjęła 18. pakiet sankcji wobec Rosji. To najmocniejsze z dotychczasowych uderzeń w interesy Kremla. Obejmuje sankcje na rosyjską ropę, jej nabywców, banki i setkę tankowców z tzw. floty cieni.