USA: ciąg dalszy zwolnień w branży naftowej

Rok 2016 nie zapowiada się dobrze dla branży naftowej w USA. Niskie ceny ropy doprowadziły już do spadku liczby odwiertów i zwolnień w całym sektorze.

Publikacja: 02.01.2016 16:56

Redukcja zatrudnienia nie dotyczyła wyłącznie tradycyjnych zawodów związanych bezpośrednio z produkcją – spółki naftowe redukują etaty w administracji, czy przy badaniach geologicznych.

Według badań amerykańskiej filmy konsultingowej Graves & Co., tylko w 2015 roku na całym świecie zwolnienia w sektorze naftowym dosięgnęły 285 tys.osób. Podobny trend może utrzymać się także i w bieżącym roku – twierdzą analitycy rynku.

Nadwyżka surowca spowodowana przez rosnące możliwości wydobycia w USA i masową produkcję w krajach OPEC spowodowała, że cena baryłki ropy po raz pierwszy od 2009 roku spadła poniżej 40 dolarów. W Stanach Zjednoczonych w ciągu zaledwie 12 miesięcy cena detaliczna benzyny spadła o 71 proc. – kształtuje się dziś poniżej poziomu 2 dolarów za galon (3,79 l). Niższe ceny paliw przyczyniły się co prawda do wzrostu popytu na nowe samochody oraz wyższych wydatków konsumenckich, ale ofiarą tego wzrostu padł przemysł naftowy.

W tym roku redukcje zatrudnienia za powiedzieli już tacy giganci jak Royal Dutch Shell, Chevron czy Halliburton. Karr Ingham, ekonomista organizacji Texas Alliance of Energy Producers szacuje, że tylko w tym stanie sektor naftowy zlikwidował 60 tysięcy miejsc pracy, a przychody spółek zmniejszyły się nawet o 70 proc. "Na pewno w krótkoterminowej perspektywie sytuacja się pogorszy – uważa Ingham – Spółki muszą ciąć wydatki, co oznacza kolejne zwolnienia".

Także Dan Heckman, konsultant U.S. Bank Wealth Management przewiduje w rozmowie z "USA Today" dalszy spadek zatrudnienia w sektorze naftowym w pierwszych miesiącach roku. "Wiele spółek ma problemy z utrzymaniem płynności finansowej, co na dłuższą metę jest nie do utrzymania" – uważa Heckman, który szacuje, że bezrobocie w sektorze naftowym wynosi obecnie 8,5 proc., a wkrótce dojdzie do 10 proc. W całej amerykańskiej gospodarce oficjalna stopa bezrobocia wynosi 5 proc.

Gospodarka światowa
Niepewność polityczna i handlowa ciąży wskaźnikom koniunktury
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Wstrząsy handlowe przyniosły aprecjację
Gospodarka światowa
Friedrich Merz został kanclerzem Niemiec
Gospodarka światowa
Friedrich Merz nie został wybrany kanclerzem Niemiec
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka światowa
Rynek nie spodziewa się, by Fed wrócił do obniżek
Gospodarka światowa
Wojna celna może pogłębić chińską deflację