To już siódmy jego spadek z rzędu, co wskazuje na kurczenie się sektora (sugeruje to każdy odczyt poniżej 50 pkt). Oficjalny PMI dla chińskiego sektora usług spadł w lutym do 52,7 pkt, najniższego poziomu od grudnia 2008 r. Również przemysłowy PMI mierzony przez firmę Caixin okazał się rozczarowujący. Spadł z 48,4 pkt w styczniu do 48 pkt w lutym. Sondaż ten wykazał również, że firmy przemysłowe w Chinach zwalniały pracowników najbardziej od stycznia 2009 r.

Narodowe Biuro Statystyczne wskazuje, że wskaźniki PMI za luty zostały zaburzone w wyniku przerw w produkcji związanych ze świętowanym przez tydzień księżycowym Nowym Rokiem. Chińskie dane gospodarcze za styczeń i luty zwykle są pod silnym wpływem tego czynnika. Analitycy wskazują jednak, że trendy z ostatnich miesięcy wyraźnie wskazują na dalsze osłabienie drugiej pod względem wielkości gospodarki świata. O dużych problemach gospodarczych świadczy również to, że w poniedziałek chińskie władze ogłosiły, że 1,8 mln pracowników górnictwa i przemysłu stalowego zostanie zwolnionych.

Tymczasem największe europejskie gospodarki nadal odczuwają spowolnienie wzrostu. PMI dla niemieckiego przemysłu spadł z 52,3 pkt w styczniu do 50,5 pkt w lutym, najniższego poziomu od 15 miesięcy. Francuski przemysłowy PMI zwiększył się w tym czasie z 50 pkt do 50,2 pkt, co oznacza, że przemysł drugiej pod względem wielkości gospodarki strefy euro ledwo się rozwijał. PMI dla przemysłu całej strefy euro spadł zaś z 52,3 pkt do 51,2 pkt, najniższego poziomu od 12 miesięcy. Spowolnienie przeżywa też Wielka Brytania, gdzie przemysłowy PMI wyhamował z 52,9 pkt do 50,8 pkt i znalazł się najniżej od niemal trzech lat.