Dieselgate jak Brexit i cła w Stanach

Skutki oszukiwania na testach emisji silników diesla mogą być dla gospodarki Niemiec równie poważne jak Brexitu czy ewentualnego wprowadzenia ceł na wwóz towarów do USA.

Publikacja: 21.08.2017 13:46

Matthias Mueller, prezes Volkswagena, Harald Krueger, prezes BMW i Dieter Zetsche, prezes Daimlera

Matthias Mueller, prezes Volkswagena, Harald Krueger, prezes BMW i Dieter Zetsche, prezes Daimlera

Foto: AFP

Niemieckie ministerstwo finansów przyznaje w swoim najnowszym raporcie, że skandal związany z produkcją samochodów z silnikami diesla (tzw. dieselgate) może stanowić poważne zagrożenie dla gospodarki Niemiec. Przemysł motoryzacyjny generuje w Niemczech około 800 tys. miejsc pracy, a eksport samochodów stanowi znaczną część przychodów z handlu zagranicznego.

Ministerstwo finansów zaznacza, że głównym ryzykiem dla niemieckiej gospodarki pozostają Brexit oraz polityka handlowa USA. Dodaje jednak, że choć wycena możliwych skutków dieselgate pozostaje obecnie niemożliwa, to należy dodać to ryzyko do największych zagrożeń.

Wysokie wydatki niemieckich gospodarstw domowych były najsilniejszym motorem wzrostu w II kwartale. Gospodarka między kwietniem a początkiem lipca urosła o 0,6 proc. Słabszy zagraniczny bilans handlowy jest jednak negatywnym czynnikiem dla rozwoju.

Ministerstwo jest przekonane, że sektor przemysłowy utrzyma dobrą formę. Wskazuje na to liczba zamówień oraz pozytywne nastroje inwestorów.

Niemieccy politycy oraz prezesi korporacji samochodowych ustalili w ostatnich tygodniach, że wycofają z rynku 5,3 mln samochodów z silnikiem diesla, by zmniejszyć zanieczyszczenie powodowane przez zbyt dużą emisję spalin przez te auta oraz by naprawić reputację sektora. To jednak nie koniec kłopotów. Unijni regulatorzy, którzy walczą z monopolizacją wspólnego rynku, sprawdzają obecnie, czy niemieccy producenci aut nie działali w zmowie. Gdyby te podejrzenia się potwierdziły, możliwa kara dla tych firm byłaby ogromna.

W kwietniu Volkswagen został wezwany do zapłacenia grzywny wynoszącej 2,8 mld dolarów w Stanach Zjednoczonych za oszukiwanie na testach emisji spalin. Firma wyda też co najmniej 11 mld dolarów na ściągnięcie wadliwych samochodów z rynku.

Gospodarka światowa
Warren Buffett przejdzie na emeryturę. Ma go zastąpić Greg Abel
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Berkshire ze spadkiem zysków, rośnie za to góra gotówki
Gospodarka światowa
Ropa znów stanieje. OPEC+ zwiększy wydobycie w czerwcu
Gospodarka światowa
Amerykański PKB spadł w pierwszym kwartale
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka światowa
Volkswagen odnotował 37-proc. spadek zysku w pierwszym kwartale
Gospodarka światowa
PKB strefy euro wzrósł o 0,4 proc.