Dobra koniunktura panuje zwłaszcza w przemyśle – sugerują wstępne odczyty wskaźników PMI, mierzących koniunkturę na podstawie ankiety wśród menedżerów około 5 tys. firm.
Zbiorczy PMI, wyrażający tempo rozwoju sektorów usługowego i przemysłowego, sięgnął w sierpniu w eurolandzie 55,8 pkt, w porównaniu do 55,7 pkt w lipcu. To odczyt zbieżny z przeciętnymi prognozami ekonomistów.
Każdy odczyt PMI powyżej 50 pkt oznacza, że sytuacja ankietowanych firm poprawiła się w porównaniu do poprzedniego miesiąca. Dystans od tej granicy to miara tempa tej poprawy. W sierpniu jest ono wyższe, niż w lutym, ale niższe, niż średnio w II kwartale, gdy PMI zbliżał się do 57 pkt.
PMI w samym sektorze przemysłowym eurolandu wzrósł do 57,4 pkt, z 56,6 pkt w lipcu. To odczyt, na równi z czerwcowym, najwyższy od 2011 r. Najbardziej od ponad sześciu lat wzrosła m.in. wartość zamówień eksportowych. To dobra wiadomość dla polskich dostawców komponentów dla eksporterów z eurolandu. Tym bardziej że, jak sugerują dane IHS Markit – firmy publikującej PMI – zaległości produkcyjne w przemyśle strefy euro wzrosły najbardziej od 11 lat.
PMI w sektorze usługowym strefy euro, kluczowym dla tej gospodarki, nieco się w sierpniu obniżył. Wyniósł 54,9 pkt, w porównaniu do 55,4 pkt w lipcu.