Rozpędzona strefa euro

Gospodarka strefy euro rozwija się w sierpniu nieco szybciej, niż w lipcu, gdy wydawało się, że zaczęła tracić impet po udanym I półroczu.

Publikacja: 23.08.2017 11:47

Rozpędzona strefa euro

Foto: Bloomberg

Dobra koniunktura panuje zwłaszcza w przemyśle – sugerują wstępne odczyty wskaźników PMI, mierzących koniunkturę na podstawie ankiety wśród menedżerów około 5 tys. firm.

Zbiorczy PMI, wyrażający tempo rozwoju sektorów usługowego i przemysłowego, sięgnął w sierpniu w eurolandzie 55,8 pkt, w porównaniu do 55,7 pkt w lipcu. To odczyt zbieżny z przeciętnymi prognozami ekonomistów.

Każdy odczyt PMI powyżej 50 pkt oznacza, że sytuacja ankietowanych  firm poprawiła się w porównaniu do poprzedniego miesiąca. Dystans od tej granicy to miara tempa tej poprawy. W sierpniu jest ono wyższe, niż w lutym, ale niższe, niż średnio w II kwartale, gdy PMI zbliżał się do 57 pkt.

PMI w samym sektorze przemysłowym eurolandu wzrósł do 57,4 pkt, z 56,6 pkt w lipcu. To odczyt, na równi z czerwcowym, najwyższy od 2011 r. Najbardziej od ponad sześciu lat wzrosła m.in. wartość zamówień eksportowych. To dobra wiadomość dla polskich dostawców komponentów dla eksporterów z eurolandu. Tym bardziej że, jak sugerują dane IHS Markit – firmy publikującej PMI – zaległości produkcyjne w przemyśle strefy euro wzrosły najbardziej od 11 lat.

PMI w sektorze usługowym strefy euro, kluczowym dla tej gospodarki, nieco się w sierpniu obniżył. Wyniósł 54,9 pkt, w porównaniu do 55,4 pkt w lipcu.

IHS Markit wstępne odczyty PMI publikuje tylko dla największych gospodarek. Oprócz całej strefy euro, podała też w środę dane z Niemiec i Francji. W pierwszym z tych państw zbiorczy wskaźnik wzrósł z 54,7 do 55,7 pkt., w drugim zaś utrzymał się na poziomie 55,6 pkt.

- Odczyty PMI z eurolandu są zgodne z tempem wzrostu PKB na poziomie 0,6 proc. kwartał do kwartału, czyli takim samym jak w II kwartale – oceniła Jessica Hinds, ekonomistka z firmy analitycznej Capital Economics. Gdyby euroland utrzymał takie tempo rozwoju, w całym 2017 r. jego PKB mógłby wzrosnąć nawet o 2,5 proc.

Gospodarka światowa
Warren Buffett przejdzie na emeryturę. Ma go zastąpić Greg Abel
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Berkshire ze spadkiem zysków, rośnie za to góra gotówki
Gospodarka światowa
Ropa znów stanieje. OPEC+ zwiększy wydobycie w czerwcu
Gospodarka światowa
Amerykański PKB spadł w pierwszym kwartale
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka światowa
Volkswagen odnotował 37-proc. spadek zysku w pierwszym kwartale
Gospodarka światowa
PKB strefy euro wzrósł o 0,4 proc.