Czy Ameryce potrzebna jest obniżka podatków?

Donald Trump argumentuje, że mniejsze obciążenia podatkowe pomogą gospodarce. Najnowsze badania wskazują, że... niekoniecznie.

Publikacja: 01.09.2017 15:07

Czy Ameryce potrzebna jest obniżka podatków?

Foto: Bloomberg

Raport przygotowany przez waszyngtoński think-tank Institute on Tax and Economic Policy objął 92 przedsiębiorstwa notowane na giełdzie, które w latach 2008-2015 rokrocznie notowały zyski. Analiza ich sprawozdań finansowych wykazała, że efektywna stopa opodatkowania CIT wyniosła dla nich poniżej 20 proc., mimo funkcjonowania stawki 35-procentowej.

Czemu cięcie podatków nie wpłynie na stworzenie nowych miejsc pracy? Analizy Instytutu wskazują, że 92 spółki giełdowe obciążane realnie mniejszą stopą podatkową zmniejszyły zatrudnienie w badanym okresie o 1 proc. Dla porównania zaś w całym sektorze prywatnym w USA nastąpił 6-proc. wzrost liczby miejsc pracy.

Po przebadaniu 258 z 500 największych przedsiębiorstw USA pod względem przychodu okazało się, że efektywna stopa opodatkowania dla tych spółek wyniosła średnio 21,2 proc. W co najmniej jednym roku badanego okresu aż 100 spółek nie zapłaciło podatku w ogóle. Dodatkowo w zależności od sektora ciężar podatkowy znacząco się różnił. Handel detaliczny był znacznie bardziej obciążony od sektora usług. To wskazuje, że sama budowa systemu jest wadliwa.

Dodatkowe pieniądze uzyskane z obniżki podatków nie musiałyby być wcale przeznaczone na wyższe pensje pracowników. Raport wskazuje, że dziesięć spółek, które w największym stopniu zmniejszyły zatrudnienie, wydały miliardy dolarów na wykup własnych akcji. Powoduje to zmniejszenie liczby akcji w obrocie, a więc wzrost przychodów firmy w przeliczeniu na jedną akcję. W takim przypadku zyskują akcjonariusze, a nie pracownicy.

W spółkach płacących realnie niższą stopę opodatkowania zauważono też wyraźny wzrost zarobków kadry zarządzającej. Między 2008 a 2016 r. prezesi 92 spółek mogli się cieszyć średnio 18-procentowym wzrostem zarobków, podczas gdy pensje prezesów wszystkich spółek z indeksu S&P 500 wzrosły średnio o 13 proc., a zarobki pracowników zaledwie o 4 proc.

Jednym z największych beneficjentów obniżki podatków był do tej pory Boeing, który zagroził przeniesieniem swoich fabryk poza granice stanu Waszyngton. Pomimo uzyskania zmniejszenia obciążenia podatkowego, spółka zwolniła 15 proc. pracowników w tym stanie, argumentując to silną konkurencją Airbusa.

Gospodarka światowa
Warren Buffett przejdzie na emeryturę. Ma go zastąpić Greg Abel
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Berkshire ze spadkiem zysków, rośnie za to góra gotówki
Gospodarka światowa
Ropa znów stanieje. OPEC+ zwiększy wydobycie w czerwcu
Gospodarka światowa
Amerykański PKB spadł w pierwszym kwartale
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka światowa
Volkswagen odnotował 37-proc. spadek zysku w pierwszym kwartale
Gospodarka światowa
PKB strefy euro wzrósł o 0,4 proc.