Złoto i srebro to zawsze pierwsza myśl inwestorów chcących zabezpieczyć się przed niepewnością. Sytuacja na Półwyspie Koreańskim doprowadziła do znaczącego wzrostu wyceny obu kruszców. Przez ostatnie dwa tygodnie złoto i srebro zdrożały odpowiednio o 2,1 i 2,9 proc. O ile jednak ten pierwszy metal służy głównie przemysłowi jubilerskiemu i spekulacji, o tyle drugi ma w przemyśle najwięcej po ropie zastosowań. Co więcej, cena złota wyrażona w cenie srebra wzrasta, a to może świadczyć o niedowartościowaniu tego drugiego.
Kruszce mogą zyskiwać także w perspektywie spuszczania powietrza z bańki w wycenie aktywów finansowych, spowodowanej długoletnią, ekspensywną polityką amerykańskiego Fedu. Odpowiedni udział zarówno złota i srebra pozwala na zoptymalizowanie struktury portfela inwestycyjnego i jest doskonałym zabezpieczeniem przed krótko- lub długotrwałym spadkiem zaufania inwestorów do systemu. Zwłaszcza w perspektywie redukowania sumy bilansowej przez Fed.
Jednym z powodów, dla którego warto poszerzyć swój portfel inwestycyjny o srebro, jest liczba jego zastosowań. Popyt na złoto w znacznie mniejszym stopniu jest pochodną realnie funkcjonującego biznesu, bowiem metal ten znajduje mniejsze zastosowanie w przemyśle. Szacuje się, że przemysł jest odpowiedzialny tylko za 10 do 15 proc. popytu na złoto. Reszta popytu ma pochodzenie inwestycyjne i spekulacyjne. Wzrost gospodarczy może zatem silniej wpływać na wycenę srebra niż złota.
Największymi konsumentami srebra są obecnie USA, Kanada, Chiny, Indie, Japonia, Korea Południowa, Niemcy i Rosja. Przez swoje właściwości metal wykorzystywany jest nie tylko w jubilerstwie, ale zwłaszcza w przemyśle produkcyjnym. Jest doskonałym przewodnikiem, a dodatkowo ma właściwości antybakteryjne. Zastosowanie znajduje w medycynie i usługach dentystycznych, przy produkcji baterii i akumulatorów, chipów LED-owych, ekranów dotykowych, przy budowie reaktorów jądrowych, w fotografii i oczyszczaniu wody.
Wskaźnik ceny złota do ceny srebra jest często wykorzystywany przez inwestorów przy podejmowaniu decyzji o ustaleniu optymalnego zaangażowania w te metale. Przedstawia on, ile uncji srebra trzeba wydać, by nabyć jedną uncję złota. Im wyższe wartości ten wskaźnik osiąga, tym droższe względem srebra jest złoto.