Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 07.05.2018 05:17 Publikacja: 07.05.2018 05:17
Foto: AdobeStock
Kwiecień i początek maja okazały się kiepskie dla wielu walut rynków wschodzących. Koszyk 24 walut z tej grupy liczony przez agencję Bloomberg stracił w kwietniu średnio 2,4 proc. wobec dolara, co było jego największą miesięczną przeceną od listopada 2016 r. Peso argentyńskie, rubel rosyjski oraz lira turecka doznały największych spadków od lat. Przez ostatnie 30 dni (licząc do piątku) peso straciło 9,3 proc. do amerykańskiej waluty, rubel osłabł o 8,9 proc., a lira o 6,1 proc. Rand RPA stracił w tym czasie 6 proc. do dolara, real brazylijski 5,6 proc., a złoty polski 4 proc. W piątek za 1 dolara płacono 3,57 zł, czyli kurs był na podobnym poziomie jak w grudniu.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Amerykański Departament Handlu ogłosił, że wycofuje wprowadzone przez administrację Bidena restrykcje dotyczące eksportu nowoczesnych chipów do większości krajów świata, w tym do Polski.
Analitycy znów podnoszą prognozy dla amerykańskiego wzrostu gospodarczego i dla indeksu S&P 500. Wygląda również na to, że wzrost cen w nadchodzących miesiącach okaże się mniejszy, niż się obawiano. To jednak nie oznacza, że Rezerwa Federalna będzie ciąć stopy.
Inflacja konsumencka w USA wyhamowała w kwietniu do 2,3 proc. z 2,4 proc. w marcu. Była ona niższa, niż oczekiwano.
USA i Chiny zgodziły się podczas negocjacji w Genewie na wzajemne obniżenie karnych ceł o 115 pkt proc. na 90 dni - ogłosił Scott Bessent, amerykański sekretarz skarbu.
USA i Chiny osiągnęły porozumienie w sprawie ograniczenia deficytu handlowego, twierdzą urzędnicy amerykańscy. Szczegóły mamy poznać w poniedziałek.
Sekretarz skarbu Scott Bessent oraz przedstawiciel handlowy USA Jamieson Greer rozpoczęli spotkania w Genewie z chińską delegacją kierowaną przez wicepremiera He Lifenga - poinformowała agencja Xinhua. To pierwsze takie spotkanie od rozpoczęcia wojny handlowej między oboma krajami.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas