Jak podała w opublikowanym we wtorek raporcie firma analityczna Mergermarket, wartość fuzji i przejęć ogłoszonych na świecie w I półroczu br. wyniosła 1,94 bln USD, o 28,3 proc. więcej niż w takim samym okresie poprzedniego roku. Było to pod tym względem najlepsze półrocze od globalnego kryzysu finansowego sprzed dekady.

Transgraniczne transakcje odpowiadały za 38,2 proc. wartości ogłoszonych fuzji i przejęć. Ten udział zmalał w porównaniu z I półroczem 2017 r. o około 6 pkt proc. Wartość transgranicznych fuzji i przejęć w ujęciu dolarowym wprawdzie wzrosła, ale nie tak bardzo, jak wewnątrzkrajowych: o 11,6 proc. r./r., do 740,3 mld USD. Ich liczba z kolei zmalała z 3346 w I półroczu 2017 do 2834 w minionym półroczu.

Autorzy raportu przypuszczają, że za mniejszą aktywność firm w dziedzinie transgranicznych fuzji i przejęć może odpowiadać pogorszenie stosunków handlowych między największymi gospodarkami, które może się zakończyć wojną handlową. Na razie owocuje wyższymi cłami na niektóre towary, ograniczając atrakcyjność handlu i – w efekcie – transgranicznych fuzji. Na to nakłada się jeszcze niechęć niektórych rządów wobec zagranicznego kapitału. W tym kontekście Mergermarket przywołuje zablokowaną przez administrację Donalda Trumpa próbę przejęcia amerykańskiego producenta procesorów Qualcomm przez singapurskiego (ale notowanego w USA) konkurenta Broadcom. Oficjalnym powodem sprzeciwu były obawy Waszyngtonu o bezpieczeństwo narodowe.