Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 23.10.2018 09:16 Publikacja: 23.10.2018 09:16
Jerome Powell, szef Fedu, wzbudza swoją polityką niepokój nie tylko w Białym Domu. Czy jest jednak powód, by się jej bać?
Foto: AFP
Silna przecena na światowych rynkach akcji, do której doszło w ostatnich tygodniach, sprawiła, że część analityków zaczęła zadawać sobie pytanie: czy Fed na pewno wie, co robi? Czy dalszym zacieśnianiem polityki pieniężnej nie zabije on hossy? – Fed robi się szalony – stwierdził amerykański prezydent Donald Trump. Nie jest on pierwszym prezydentem mającym pretensje do amerykańskiego banku centralnego. Fed swoją polityką zdołał przecież pogrążyć m.in. Herberta Hoovera, Jimmy'ego Cartera i George'a H.W. Busha. To, że Trump z niepokojem przygląda się działaniom Rezerwy Federalnej, nie powinno nas więc dziwić. Tym bardziej że zacieśnianie polityki pieniężnej przez Rezerwę Federalną kończyło każdy okres dobrej koniunktury gospodarczej w USA od I wojny światowej. A Fedowi zdarzało się też w swojej polityce mylić i przesadzać z zacieśnianiem polityki pieniężnej. Czy tak jest również tym razem?
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Koniec pewnej epoki. W sobotę na corocznym spotkaniu akcjonariuszy Berkshire Hathaway dotychczasowy prezes i główny akcjonariusz Warren Buffett ogłosił, że z końcem roku przejdzie na emeryturę. Zastąpić ma go Greg Abel.
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Kontrolowany przez Warrena Buffetta wehikuł finansowy Berkshire Hathaway Inc. opublikował w sobotę wyniki za pierwszy kwartał tego roku, które pokazały znaczny spadek zysków operacyjnych w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku. Konglomerat, który posiada udziały w firmach z branż ubezpieczeniowej, transportowej, energetycznej, detalicznej i innych, ostrzegł również, że cła mogą dodatkowo uderzyć w zyski.
Kartel eksporterów ropy naftowej OPEC+ zdecydował o kolejnym zwiększeniu wydobycia. Od czerwca na rynek popłynie dodatkowe 411 tys. baryłek ropy dziennie.
Gospodarka USA skurczyła się w pierwszych trzech miesiącach 2025 roku. Było to głównie skutkiem dużego wzrostu importu, związanego z wojnami handlowymi rozpętanymi przez administracje Trumpa.
Na początku kwietnia obie marki technologiczne otworzyły w Warszawie swój pierwszy w Polsce i drugi w Europie showroom. Lenovo jest liderem rynku komputerów PC w Polsce. Motorola jest tu jednym z liderów rynku smartfonów.
Koncern poinformował o znacznym spadku zysku w pierwszym kwartale, ponieważ walczy z zakłócającym wpływem amerykańskich taryf na światowy przemysł samochodowy. Zysk operacyjny wyniósł 2,9 mld euro, co stanowi spadek o 37 proc. rdr.
PKB strefy euro wzrósł w pierwszym kwartale o 0,4 proc. w porównaniu z poprzednimi trzema miesiącami. Dane te były dużo lepsze od prognoz. Niemcy i Francja uniknęły recesji.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas