Co druga oferta pracy to staż, a nie zatrudnienie

Połowa ofert pracy, jakie przedsiębiorcy proponują w pośredniakach, to staże i inne formy związania bezrobotnego z firmą, a nie prawdziwe oferty zatrudnienia

Publikacja: 26.09.2009 01:04

W statystykach ofert pracy coraz więcej jest propozycji staży.

W statystykach ofert pracy coraz więcej jest propozycji staży.

Foto: Fotorzepa

To êle, ˝e w ofi­cjal­nych ko­mu­ni­ka­tach nie sà wy­ró˝­nia­ne in­for­ma­cje o sta­˝ach czy in­nych for­mach za­trud­nie­nia syb­sy­dio­wa­ne­go oraz o rze­czy­wi­stych pro­po­zy­cjach pra­cy – uwa­˝a Ur­szu­la Sztan­der­ska z Uni­wer­sy­te­tu War­szaw­skie­go. – To za­ciem­nia ob­raz, nie po­ka­zu­je nam te­go, co rze­czy­wi­Êcie dzie­je si´ na ryn­ku pra­cy.

– To jedynie pokazuje, że urzędy pracy nie pomagają w pozyskiwaniu pracy, a jedynie służą rejestracji bezrobotnych i wypłacaniu im zasiłków – ripostuje Adam Ambrozik, ekspert Konfederacji Pracodawców Polskich.

[srodtytul]Firmy nie chcą zatrudniać[/srodtytul]

– Dobre oferty pracy nie trafiają do urzędów, bo ludzie z wysokimi kwalifikacjami, gdy tracą pracę, nie szukają jej potem w pośredniakach, tylko na wolnym rynku. Od lat postulujemy, by inaczej prowadzić statystyki rynku pracy – przypomina Ambrozik. Przyznaje, że możliwość organizowania staży dla wszystkich pracowników, jaką wprowadzono od tego roku, jest sztucznym sposobem pobudzania apetytu na pracę.

W informacjach GUS czy Ministerstwa Pracy podawana jest liczba ofert pracy, jakie przedsiębiorstwa zgłaszają do pośredniaków, bez podziału na to, czy są to propozycje zatrudnienia czy jedynie stażu. I tak w lipcu firmy chciały zacząć współpracować z prawie 80 tys. bezrobotnych, ale stałe umowy miały tylko dla połowy.

W przypadku pozostałych zgłaszano chęć zorganizowania dla nich staży. Tak jest od kilku miesięcy: przeciętnie co druga oferta dotyczy stażu lub innej formy zatrudnienia, za które płacą urzędy pracy. Podział ofert na te, za które płacą przedsiębiorcy, i te, które finansują urzędy pracy, można jednak znaleźć w specjalistycznych statystykach Ministerstwa Pracy dotyczących rynku zatrudnienia.

– Mamy coraz więcej wniosków o staże, a coraz mniej ofert pracy – przyznaje Paweł Nadziakiewicz z Powiatowego Urzędu Pracy w Krośnie. Dodaje, że coraz mniej firm zobowiązuje się do poźniejszego zatrudnienia stażysty. – W okresie spowolnienia zatrudnienie subsydiowane wypiera normalne zatrudnianie – dodaje.

[srodtytul]Praca dla połowy stażystów[/srodtytul]

Ze szczegółowych informacji urzędów pracy wynika, że od kilku lat (przynajmniej od 2005 roku) na dwie oferty pracy firmy zgłaszały jedną propozycję stażu. Od początku roku proporcje te się zmieniają. Teraz na jedną ofertę pracy przypada jeden staż.

Kłopot w tym, że staże stają się coraz mniej efektywnymi formami przeciwdziałania bezrobociu. Są takie powiaty, gdzie do rejestrów wraca 20 proc. stażystów, ale są i takie, gdzie są to 90–95 proc. – Prawie 80 procent stażystów jest potem zatrudnianych – mówi Włodzimierz Radke, zastępca dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy w Czarnkowie, choć przyznaje, że firmy coraz rzadziej proponują inne oferty pracy.

– Tylko 5–10 proc. firm proponuje stażystom dalszą pracę – przyznaje dyrektor Lucyna Karczewska z PUP w Braniewie. – Pozostali tłumaczą się, że jest kryzys. Mimo to podpisujemy umowy o staże, bo zależy nam na tym, by młodzież nabyła jakieś doświadczenie zawodowe – dodaje dyrektor Karczewska.

Przeciętnie w kraju efektywność staży to 40–50 proc. To oznacza, że z prawie 309 tys. osób, jakie zaczęły staże w tym roku, zatrudnienie na kolejne 6–12 miesięcy będzie miało 120–150 tys. osób.– Nawet jeśli rzeczywiście firmy stać tylko na 40 tys. nowych miejsc pracy, to czy coś złego dzieje się stażystom? Moim zdaniem nie: nabierają zawodowego doświadczenia – przekonuje Zbigniew Żurek z Business Centre Club.

Dodaje, że pieniądze z Funduszu Pracy, które są wydawane na organizację staży, pochodzą od firm. Jego zdaniem nie można więc zarzucać przedsiębiorcom, że korzystają z publicznego, budżetowego wsparcia.

[ramka][link=http://www.kariera.pl/praca/oferty_pracy/1]Oferty pracy znajdziesz na kariera.pl[/link][/ramka]

Gospodarka krajowa
Agencja S&P nie zmieniła ratingu Polski
Gospodarka krajowa
NBP ma już ponad 509 ton złota, więcej niż EBC
Gospodarka krajowa
Tempo podwyżek płac w gospodarce wciąż hamuje. Dane są najsłabsze od trzech lat
Gospodarka krajowa
Kolejna obniżka stóp procentowych w czerwcu pod znakiem zapytania
Materiał Promocyjny
Banki muszą wyjść poza strefę komfortu
Gospodarka krajowa
Prezes NBP Adam Glapiński: Wątpliwa kolejna obniżka stóp procentowych w czerwcu
Gospodarka krajowa
Gołębia Rada coraz mniej lęka się inflacji i ścina stopy procentowe