Procedura nadmiernego deficytu jest nakładana przez Komisję Europejską na kraje, gdzie deficyt finansów publicznych przekracza 3 proc. PKB. W przypadku Polski procedura została wszczęta w ubiegłym roku, bo już w 2008 r. ujemne saldo wyniosło 3,6 proc. Szacowany deficyt w 2009 r. wynosi co najmniej 6 proc. PKB.

Ekonomiści są podzieleni w opiniach co do tego, czy do ERM2 – mechanizmu, w którym kurs złotego będzie mógł się wahać o nie więcej niż 15 proc. w górę i w dół do centralnego parytetu wobec euro – można wchodzić, gdy wszystkie kryteria nie będą spełnione, czy też należy z tym zaczekać. Argumentem za tym drugim rozwiązaniem jest to, że opóźnienie w spełnieniu kryteriów może się wiązać z koniecznością dłuższego przebywania w ERM2 i zwiększonym ryzykiem ataków spekulacyjnych na złotego.

Sławomir Skrzypek zapowiedział, że jak tylko zostanie wyłoniona cała Rada Polityki Pieniężnej nowej kadencji, zostanie rozpoczęta dyskusja na temat publikacji przyszłej ścieżki stóp procentowych. Na razie robią to tylko nieliczne banki centralne na świecie. – Mam nadzieję, że uda mi się przekonać radę do rozpoczęcia publikacji ścieżki stóp jeszcze w tym roku – zadeklarował szef NBP.

W piątek Sejm wybrał pierwszych dwóch członków nowej RPP. Zgodnie z przewidywaniami zostali nimi wiceminister finansów Elżbieta Chojna-Duch i Andrzej Bratkowski, były wiceprezes NBP. Ci kandydaci mieli poparcie koalicji PO–PSL. Na Chojnę-Duch zagłosowali również posłowie opozycji.