Inflacja nie wyszła poza cel banku centralnego

Zgodnie z oczekiwaniami roczny wzrost cen w grudniu był wyższy niż miesiąc wcześniej. Inflacja przyśpieszyła jednak w mniejszym stopniu, niż oczekiwali analitycy

Publikacja: 15.01.2010 07:59

Inflacja nie wyszła poza cel banku centralnego

Foto: GG Parkiet

W grudniu konsumenci płacili za kupowane towary i usługi średnio o 3,5 proc. więcej niż rok wcześniej – podał wczoraj GUS. Inflacja wzrosła o 0,2 pkt proc., ale okazała się minimalnie mniejsza od oczekiwań analityków. Eksperci podkreślali, że inflacja utrzymała się w paśmie dopuszczalnych odchyleń od celu Rady Polityki Pieniężnej.

[srodtytul]Pomogły promocje[/srodtytul]

Główną siłą zwiększającą inflację były ceny paliw. Pozytywnie zaskoczyły natomiast ceny żywności. Ich wzrost jedynie o 0,5 proc. w skali miesiąca zdołał złagodzić efekt drożejących paliw – ocenił Janusz Dancewicz, ekonomista DZ Bank Polska.

Jakub Borowski, główny ekonomista Invest-Banku, wskazuje dodatkowy czynnik: – Nastąpiło silne obniżenie rocznej dynamiki cen w kategoriach „łączność” i „rekreacja i kultura”. Spadek dynamiki cen w tych grupach można wiązać z obniżeniem tempa wzrostu cen sprzętu telekomunikacyjnego, audiowizualnego, fotograficznego i informatycznego, do czego przyczyniły się przedświąteczne promocje.

W efekcie – wbrew oczekiwaniom większości analityków – w grudniu mieliśmy do czynienia ze spadkiem inflacji bazowej, pokazującej wpływ czynników popytowych. Po publikacji wczorajszych danych ekonomiści Invest-Banku oszacowali inflację bazową na 2,5–2,6 proc., wobec 2,8 proc. miesiąc wcześniej.

[srodtytul]Teraz w dół[/srodtytul]

Analityków i rynek interesuje bardziej, co będzie się działo z inflacją w tym roku, a także, jakich decyzji można się spodziewać po nowej Radzie Polityki Pieniężnej.– Pierwsza połowa roku przyniesie dynamiczny spadek inflacji. W drugim półroczu inflacja będzie rosła ze względu na postępujące ożywienie gospodarcze, które powinno doprowadzić do zrównoważenia rynku pracy i zastopowania wzrostu bezrobocia – stwierdził Janusz Dancewicz.

– Dotychczasowe wypowiedzi kandydatów podkreślają, że członkowie RPP nie będą się wstrzymywać z podwyżkami stóp, jeśli zagrożenie ze strony inflacji się uwidoczni. Niemniej oczekiwana przez nas ścieżka inflacji wciąż ogranicza to zagrożenie w perspektywie kilku najbliższych miesięcy – napisała w komentarzu dla klientów Aleksandra Bluj, ekonomistka Banku Pekao.

Gospodarka krajowa
Prezes NBP Adam Glapiński: Wątpliwa kolejna obniżka stóp procentowych w czerwcu
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka krajowa
Gołębia Rada coraz mniej lęka się inflacji i ścina stopy procentowe
Gospodarka krajowa
RPP obniżyła stopy procentowe, ekonomiści komentują. "Rozsądna decyzja"
Gospodarka krajowa
Stopy procentowe w dół o 50 punktów bazowych. RPP nie zaskoczyła
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka krajowa
Polski przemysł motoryzacyjny zaczyna się kurczyć
Gospodarka krajowa
Rusza posiedzenie RPP. Brak obniżki stóp procentowych będzie sensacją