Transakcje FX swap zmniejszyły rezerwy walutowe rządu

Na koniec roku resort finansów miał w zapasie waluty opiewające na 3 mld euro. Wszystko wskazuje, że rząd spożytkował 2,5 mld euro na cele budżetowe

Publikacja: 16.01.2010 09:03

Minister finansów Jacek Rostowski zdecydował się wykorzystać środki pozyskane z emisji obligacji za

Minister finansów Jacek Rostowski zdecydował się wykorzystać środki pozyskane z emisji obligacji za granicą.

Foto: GG Parkiet, Małgorzata Pstrągowska MP Małgorzata Pstrągowska

Prawie 3,03 mld euro – taki był stan środków walutowych pozostających do dyspozycji Ministerstwa Finansów na koniec 2009 r. Oznacza to zmniejszenie portfela walut w stosunku do listopada o 2,75 mld euro – mimo że w grudniu obsługa zadłużenia zagranicznego pochłonęła tylko 77,2 mln zł (spłata kapitału i odsetek łącznie).

[srodtytul]Wielka niewiadoma[/srodtytul]

Dla porównania – z końcem grudnia 2008 r. resort nie dysponował żadnymi nadwyżkami walut. Wtedy jednak w komunikatach MF pojawiała się informacja o tym, czy dokonywano transakcji sprzedaży i zakupu walut na rynku. Od pewnego czasu ministerstwo o tym już nie informuje. Raz tylko – w lutym 2009 r. – rząd przyznał się do interwencji na rynku. Sprzedaż walut będących w posiadaniu resortu pozwoliła wzmocnić kurs złotego, który zbliżał się do poziomu 5 zł za euro. Premier Donald Tusk zapowiedział wówczas, że rząd będzie bronił wartości polskiej waluty.

Do tej pory nie wiadomo, jakie środki „rzucił” na rynek rząd. Dealerzy sugerowali, że nie były to duże kwoty. Wystarczyło, że ministerstwo pokazało, że jest uczestnikiem handlu (transakcje przeprowadził Bank Gospodarstwa Krajowego). Niektórzy dealerzy sugerowali, że pod koniec roku znowu widać aktywność MF na rynku.

[srodtytul]Zarządzanie płynnością[/srodtytul]

Zmniejszenie wielkości walutowych rezerw wynikać może z zawarcia przez ministerstwo transakcji FX swap, czyli zastawienia obcych walut na rynku w zamian za polskie złote, które można było spożytkować na cele budżetowe. Z informacji „Parkietu” wynika, że MF zawarło takie umowy z kilkoma bankami, które zaoferowały najlepsze kwotowania (czyli najniższe oprocentowanie tego typu operacji).

Zdaniem analityków wykorzystanie FX swap to dobry pomysł. – MF wykorzystuje rezerwy walutowe do bieżącego zarządzania płynnością złotówkową i w ten sposób zmniejsza krótkoterminowe potrzeby pożyczkowe. Podobnie zachowują się od lat banki komercyjne i TFI – mówi jeden z zarządzających.

Resort nie wyklucza, że transakcje FX swap wykorzystywane będą w tym roku. Rząd pozyskał już zresztą więcej walut z emisji obligacji za granicą, niż potrzebuje na obsługę zobowiązań.

Gospodarka krajowa
Polska wśród liderów AI w regionie. Biznes ma jednak pewne „ale”
Gospodarka krajowa
Tusk spotkał się ze zespołem Brzoski. Upraszczanie przepisów będzie „stałą filozofią”
Gospodarka krajowa
Premier na GPW. Znów duże oczekiwania i znów duże rozczarowanie rynku
Gospodarka krajowa
To ta projekcja inflacji przekonała RPP do obniżki stóp procentowych
Gospodarka krajowa
Adam Glapiński, prezes NBP: RPP jest skłonna dalej obniżać stopy procentowe
Gospodarka krajowa
Niespodzianka. RPP obniżyła stopy procentowe