Data euro to instrument polityczny

Publikacja: 13.02.2010 00:05

Wojciech Roszkowski, wymieniany wśród osób, które prezydent może powołać do nowej Rady Polityki Pien

Wojciech Roszkowski, wymieniany wśród osób, które prezydent może powołać do nowej Rady Polityki Pieniężnej.

Foto: GG Parkiet, Włodzimierz Wasyluk ww Włodzimierz Wasyluk

– Należy się zastanowić, czy musimy ulegać presji czasu, presji politycznej gorączki, która temu towarzyszy. Obserwuję szereg wypowiedzi, w których na pierwszy plan wybija się data wejścia do strefy euro. To jest dla mnie trochę niepokojące, bo data jest tu instrumentem wyłącznie politycznym – mówi o planach przyjęcia przez Polskę wspólnej waluty Wojciech Roszkowski, wymieniany jako potencjalny kandydat prezydenta Lecha Kaczyńskiego do nowej Rady Polityki Pieniężnej.

Prezydent wskaże do RPP trzy osoby. Jak wynika z deklaracji urzędników jego kancelarii, Kaczyński zrobi to możliwie najpóźniej. Wyboru powinien dokonać do najbliższej środy.

Oprócz Roszkowskiego jako kandydaci do nowej Rady są wymieniani doradcy Kaczyńskiego Adam Glapiński i Andrzej Kaźmierczak czy Jerzy Kropiwnicki – odwołany niedawno prezydent Łodzi, w przeszłości szef nieistniejącego już Rządowego Centrum Studiów Strategicznych. Za pewną kandydatkę prezydenta uchodzi Zyta Gilowska, była minister finansów.

Zdaniem Roszkowskiego data przyjęcia wspólnej waluty powinna być wtórna wobec spełnienia warunków członkostwa w strefie euro i zestawienia kosztów i zysków. – Trzeba się też zastanowić nad tym, w jaką strefę euro będziemy wchodzili. Dzisiaj sytuacja strefy euro jest jasna – na pewno można powiedzieć, że jest niepokojąca. A jaka będzie za pięć lat, czyli w najwcześniejszym możliwym terminie naszego wejścia do strefy euro? – pyta rozmówca „Parkietu”.

Premier Donald Tusk, przedstawiając w piątek propozycję zmian w konstytucji, argumentował ją m.in. koniecznością dostosowania jej zapisów do wymogów obowiązujących w strefie euro.

Roszkowski dużą wagę przykłada do ryzyka związanego z koniecznością przynajmniej dwuletniego przebywania w mechanizmie kursowym ERM2, w którym wahania złotego wobec euro będą ograniczone. – Wejście Polski do korytarza ERM2 w warunkach wysokiego deficytu finansów publicznych byłoby bardzo ryzykowne – uważa i zaznacza, że w ERM2 powinniśmy przebywać jak najkrócej.

– Jestem zwolennikiem dużej ostrożności w polityce stóp procentowych – deklaruje nasz rozmówca. – One mogą się stać czynnikiem, który pociągnie gospodarkę w niewłaściwą stronę, jeśli się je źle określ. Tym bardziej że przewidywalność nawet podstawowych tendencji jest dziś mniejsza niż jeszcze kilka lat temu.

[link=http://www.rp.pl/artykul/132583,433191_Trzeba_reform__a_nie_show.html]Przeczytaj pełny zapis rozmowy[/link]

Gospodarka krajowa
Stopy procentowe w dół o 50 punktów bazowych. RPP nie zaskoczyła
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka krajowa
Polski przemysł motoryzacyjny zaczyna się kurczyć
Gospodarka krajowa
Rusza posiedzenie RPP. Brak obniżki stóp procentowych będzie sensacją
Gospodarka krajowa
PMI dla polskiego przemysłu w dół. Optymizm w branży dawno tak nie tąpnął
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka krajowa
Inflacja w Polsce wyraźnie w dół. Jest najniższa od miesięcy
Gospodarka krajowa
Podatek katastralny w Polsce? „Nieodzowny”