Wzrost gospodarczy będzie nieco niższy

Bank centralny jest mniej optymistyczny w ocenie przyszłej dynamiki gospodarki niż rząd. To utwierdza rynek, że do podwyżek stóp dojdzie najwcześniej pod koniec roku

Publikacja: 27.02.2010 08:35

Wzrost gospodarczy będzie nieco niższy

Foto: Flickr

Z lutowej projekcji inflacji Narodowego Banku Polskiego wynika, że PKB w tym roku zwiększy się o 3,1 proc. Podobnego wzrostu oczekuje w 2011 r. (2,9 proc.) i rok później (3,1 proc.). To mniej, niż prognozuje Ministerstwo Finansów, które na początku 2011 r. spodziewa się 4,5-proc. wzrostu, a potem 4,2 proc.

Inaczej niż rząd NBP sugeruje, że eksport i inwestycje sektora prywatnego nie będą lokomotywą rozwoju. Wskazuje na inwestycje infrastrukturalne i popyt wewnętrzny. NBP sugeruje, że utrzymująca się niepewność odstraszać będzie firmy od zwiększania nakładów. Z kolei wzrost bezrobocia utrudni znalezienie zbytu na towary i usługi.

[srodtytul]Spowolnienie potrwa dłużej[/srodtytul]

Według NBP przynajmniej do połowy 2011 r. na rynku pracy zauważalne będą skutki spowolnienia. NBP oszacował też, jak problemy sektora bankowego przełożyły się na gospodarkę: zmniejszenie akcji kredytowej spowodowało, że PKB jest o około 1,3 proc. niższy.

Eksperci NBP podkreślają jednocześnie, że większy wpływ miały inne czynniki: spadek zamówień z zagranicy oraz zachowawczość konsumentów. Prezes Sławomir Skrzypek w rozmowie z Radiem PiN podkreślił, że choć w porównaniu z innymi krajami nasza gospodarka wypada korzystnie, to niepokojące jest „wypłaszczenie” się prognoz dotyczących zmian PKB na kolejne lata. – Polska potrzebuje lepszego wzrostu – podkreślił.

[srodtytul]Inflacja blisko celu[/srodtytul]

Według ekonomistów NBP tegoroczna inflacja sięgnie 1,8 proc., a więc będzie niższa niż cel inflacyjny. W 2011 r. wzrost cen wyniesie 2,4 proc., a w 2012 3,5 proc. (szacunki są nieznacznie wyższe niż w projekcji z października 2009 r.).

Ekonomiści w większości zgadzają się z symulacjami banku. Dla części z nich zastanawiające jest przewidywanie, że ceny żywności w tym roku spadną o 1,1 proc. – Wzrost inflacji może okazać się bardziej ograniczony ze względu na umocnienie złotego – podkreślają analitycy Pekao. Zdaniem większości analityków dokument przesądza o tym, że do wzrostu kosztu pieniądza szybko nie dojdzie. Podwyżki stóp o 25–50 pkt nastąpią najwcześniej pod koniec roku.

[ramka][b]Inflacja w Polsce jedną z najwyższych w UE[/b]

Inflacja HICP (zharmonizowany wskaźnik cen konsumpcyjnych) w Polsce wyniosła w styczniu 2010 r. w ujęciu rocznym 3,9 proc., wobec 3,8 proc. w grudniu – podał w piątek Eurostat. Zajęliśmy pod tym względem trzecie miejsce w Unii Europejskiej, po Węgrzech (6,2 proc.) i Rumunii (5,2 proc.).W ujęciu miesięcznym ceny wzrosły o 0,4 proc. Z kolei liczony przez Główny Urząd Statystyczny wskaźnik CPI (wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych) w styczniu wyniósł 3,6 proc., licząc rok do roku. W ujęciu miesięcznym zwiększył się o 0,5 proc.Wskaźnik HICP obliczany jest według ujednoliconej metodologii Biura Statystycznego Unii Europejskiej. Zgodnie z kryteriuminflacyjnym zawartym w traktaciez Maastricht HICP jest podstawą do oceny stabilizacji cen. Dane do inflacji HICPpochodzą z wydatków budżetów gospodarstw domowych oraz z rachunków narodowych, a do CPI tylko z wydatków budżetów domowych. Według szacunków Eurostatu średnia inflacja HICP dla wszystkich 27 członków Unii Europejskiej wyniosła w styczniu 1 proc., wobec 0,9 proc. miesiąc wcześniej. Wyższy wzrost cen odnotowano w strefie euro – 1,7 proc. wobec 1,5 proc. miesiąc wcześniej. [/ramka]

Gospodarka krajowa
Rusza posiedzenie RPP. Brak obniżki stóp procentowych będzie sensacją
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka krajowa
PMI dla polskiego przemysłu w dół. Optymizm w branży dawno tak nie tąpnął
Gospodarka krajowa
Inflacja w Polsce wyraźnie w dół. Jest najniższa od miesięcy
Gospodarka krajowa
Podatek katastralny w Polsce? „Nieodzowny”
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka krajowa
Rynek usług ładowania e-aut czeka konsolidacja
Gospodarka krajowa
Co gryzie polskiego konsumenta?