Na podstawie odrębnych przepisów zatrudnionych było też 189 tys. cudzoziemców zza wschodniej granicy (m.in. chodzi o osoby dysponujące Kartą Polaka i pracujących przez maksymalnie pół roku na podstawie oświadczeń składanych w urzędach pracy) – wynika z raportu Stowarzyszenia Agencji Zatrudnienia, bazującego na danych Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Oficjalnych statystyk resort jeszcze nie opublikował.
Spośród cudzoziemców, którzy otrzymali zezwolenie, niemal co czwarty pracował w handlu hurtowym i detalicznym. Oprócz tego spora część osób zatrudnionych była także w przetwórstwie przemysłowym, pośrednictwie finansowym i obsłudze nieruchomości. Na pracę w sektorze edukacji wydano 351 zezwoleń, a w ochronie zdrowia i opiece społecznej – 440 zezwoleń.
Najczęściej pracę w Polsce podejmują Ukraińcy (9,5 tys. zezwoleń), Chińczycy (4,3 tys.) i Wietnamczycy (2,5 tys.). Niemal połowę zezwoleń (13,9 tys.) wydano na Mazowszu. O pozwolenie nie muszą się starać obywatele krajów Unii Europejskiej.