Polska gospodarka może więcej

Bank Światowy podwyższa prognozę wzrostu PKB dla Polski w 2010 roku do 2,5-3 proc. z 2,2 proc. wcześniej. Zdaniem Kaspara Richtera, starszego ekonomisty Banku Światowego jest to osiągalny poziom dla naszego kraju

Publikacja: 11.03.2010 12:59

Ekonomiści oczekują stopniowej poprawy na rynku pracy i odbudowy popytu

Ekonomiści oczekują stopniowej poprawy na rynku pracy i odbudowy popytu

Foto: Fotorzepa, Jerzy Dudek Jerzy Dudek

Na spotkaniu z dziennikarzami Richter wyjaśnił, że zdaniem ekspertów banku dynamika z ostatniego kwartału ubiegłego roku - 3,1 proc. - utrzyma się także w kolejnych miesiącach tego roku. - Oczekujemy ożywienia w krajach wspólnoty, spodziewamy się, że w całej Unii Europejskiej PKB powiększy się o 1 proc. - stwierdził ekonomista BŚ.

Nowe szacunki Banku Światowego są zbieżne z oczekiwaniami rynku. - Wprawdzie niektóre wskaźniki za styczeń były niepokojące, ale to było spowodowane przejściowymi czynnikami - wyjaśnia Piotr Bujak, ekonomista BZ WBK. - Oczywiście w tej sytuacji trudno zakładać przyspieszenie dynamiki wzrostu PKB, jednak sądzę, że poziom z czwartego kwartału 2009 roku zostanie utrzymany.

Ekonomiści uważają, że na wzrost gospodarczy, sięgający 3 proc. w tym roku zasadniczy wpływ będą miały trzy czynniki. Przede wszystkim bardzo liczą na wysoką dynamikę inwestycji publicznych, co pod koniec roku powinno się także przełożyć na wzrost inwestycji prywatnych. Po drugie zwłaszcza w pierwszej połowie roku firmy będą intensywnie odbudowywać zapasy, co też przełoży się pozytywnie na naszą gospodarkę i wreszcie ważne dla firm będzie ożywienie na świecie, co przełoży się na wzrost eksportu polskich firm. W konsekwencji ekonomiści oczekują stopniowej poprawy na rynku pracy i odbudowy popytu.

Zdaniem Petera Harolda, dyrektora Banku Światowego na Europę Środkową i kraje bałtyckie dodatni wzrost gospodarczy w ubiegłym roku daje Polsce dobrą pozycję wśród krajów UE na drodze wychodzenia z kryzysu. - Nie zwalnia to jednak rządu od przeprowadzania zmiany - zastrzegł Harold. - Polska leży w Europie Środkowej, a ten region był najmocniej uderzonym przez kryzys regionem świata. W jego opinie właśnie ostatnie finansowe tąpnięcie ujawniło jak bardzo gospodarki krajów postkomunistycznych potrzebują reform.

Eksperci Banku Światowego zapoznali się już z koncepcją zmian w finansach przedstawionych przez ministra finansów Jacka Rostowskiego. W ich ocenie plan konsolidacji finansów publicznych powinien się powieść.

Przedstawiciele Banku Światowego poinformowali też, że do końca maja Polska otrzyma trzecią transzę pożyczki z Banku Światowego. W ubiegłym roku Polska otrzymała dwie transze z umowy kredytowej zawartej z BŚ na łączną kwotę ok. 2 mld euro, wysokość trzeciej ostatniej transzy ma opiewać na ok. 1 mld euro.

W najbliższych latach Bank Światowy będzie się koncentrował w regionie na przedsięwzięciach powiązanych z inwestycjami w trzy główne grupy - kapitał ludzki, czyli aktywizację zawodową, podnoszenie kwalifikacji, edukację; łagodzenie efektów przemian społecznych i demograficznych, jak dostosowanie systemu kształcenia czy opieki zdrowotnej do zmieniających się potrzeb oraz w łagodzenie efektów przemian klimatycznych.

Gospodarka krajowa
PMI dla polskiego przemysłu w dół. Optymizm w branży dawno tak nie tąpnął
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka krajowa
Inflacja w Polsce wyraźnie w dół. Jest najniższa od miesięcy
Gospodarka krajowa
Podatek katastralny w Polsce? „Nieodzowny”
Gospodarka krajowa
Rynek usług ładowania e-aut czeka konsolidacja
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka krajowa
Co gryzie polskiego konsumenta?
Gospodarka krajowa
Spółki toną w raportach. Deregulacja chce to zmienić. Znamy szczegóły postulatów