Leasing kołem ratunkowym

Coraz więcej samorządów chce sprzedać budynki i parkingi, a potem odzyskać je w leasingu zwrotnym. Dzięki temu mogą liczyć na pieniądze bez pogarszania wskaźnika zadłużenia. Aby było to możliwe, trzeba uporządkować przepisy

Publikacja: 15.03.2010 00:57

Dzięki leasingowi zwrotnemu tramwajów spółka należąca do stołecznego ratusza otrzymała ponad 75 mln

Dzięki leasingowi zwrotnemu tramwajów spółka należąca do stołecznego ratusza otrzymała ponad 75 mln zł

Foto: GG Parkiet, Włodzimierz Wasyluk ww Włodzimierz Wasyluk

Jeszcze żaden samorząd nie skorzystał z leasingu zwrotnego nieruchomości – choć wiele by chciało. Rynek ten w kilka lat mógłby urosnąć nawet do kilku miliardów złotych. Firmy już szykują się na boom. Potrzeba do niego zmiany przepisów, większej wiedzy samorządowców i pierwszej udanej transakcji.

[srodtytul]Dobry przykład działa najlepiej[/srodtytul]

Sprzedaż z zachowaniem prawa użytkowania i odkupu może dotyczyć posiadanych nieruchomości i nowych inwestycji. – Spodziewamy się gwałtownego przyrostu transakcji po przeprowadzeniu pierwszej.

Potencjał tego rynku to setki milionów złotych rocznie – mówi „Parkietowi” Piotr Galas, szef Departamentu Klienta Sektora Publicznego w PKO BP. Podkreśla, że Bankowy Fundusz Leasingowy należący do PKO BP ma już taki produkt.

[srodtytul]Stolica apeluje o lepsze prawo[/srodtytul]

Barierą do rozwoju leasingu zwrotnego nieruchomości są niejasne przepisy. Jak dowiedział się „Parkiet”, prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz zwróciła się o wyjaśnienia do wiceministra infrastruktury Olgierda Dziekońskiego. – Od 2007 r. Warszawa rozważa przeprowadzenie transakcji leasingu zwrotnego nieruchomości, która umożliwiłaby upłynnienie aktywów stałych i pozyskanie dodatkowych pieniędzy na realizację inwestycji – pisze prezydent Warszawy. Rozważano to m.in. w wypadku parkingów.

Nie wiadomo, jak wybrać firmę leasingową – czy według prawa zamówień publicznych jak przy usługach finansowych, czy ustawy o gospodarce nieruchomościami. – Nie ma przykładów ani wzorców, jak postępować – mówi „Parkietowi” Joanna Smolska, wiceszefowa Biura Polityki Długu i Zarządzania Płynnością stołecznego ratusza.

Próbę pozyskania 4 mln zł na rozwój gminy przez leasing zwrotny siedziby gminy podjął niedawno Tadeusz Kwiatkowski, wójt Przybiernowa (woj. zachodniopomorskie). Nikt nie wziął udziału w przetargu. Ale w sektorze publicznym do leasingu zwrotnego już dochodziło. – Zastosowano go dla budynku biurowego wraz z terminalem odlotów Portu Lotniczego Szczecin Goleniów – informuje Paweł Makowski ze Związku Polskiego Leasingu.

[srodtytul]Kusi brak wzrostu zadłużenia[/srodtytul]

Leasing zwrotny to rozwiązanie popularne w wielu europejskich państwach, m.in. Niemczech i Wielkiej Brytanii. Pozwala uchronić się przed przekroczeniem dopuszczalnego wskaźnika zadłużenia przez samorządy lokalne.

Tymczasem, jak przyznają przedstawiciele regionalnych izb obrachunkowych, rośnie liczba samorządów, które mają kłopot z limitem zadłużenia. Zeszły rok cały sektor zamknął z 12,3 mld zł deficytu. A równocześnie potrzebują coraz więcej pieniędzy na wkład własny do projektów współfinansowanych przez UE.

Coraz częściej samorządy i ich spółki korzystają natomiast z leasingu przy ruchomościach. Zwykle ogłaszały po dziesięć takich przetargów miesięcznie. – W 2009 r. przetargów było już ponad 30 miesięcznie. W ciągu roku ogłoszonych zostało ponad 400 – mówi Mariusz Kurzac, prezes ING Lease.

Zwiększają się też kwoty, na które ogłaszane są przetargi. Najczęściej dotyczą pojazdów, maszyn i urządzeń potrzebnych służbom miejskim, jak autobusy, tramwaje, śmieciarki. – W większości przetargi ogłaszane są na sprzęt nowy, ale coraz częściej pojawiają się także dotyczące leasingu zwrotnego, który umożliwia odzyskanie środków zamrożonych w dokonanych inwestycjach – mówi prezes ING Lease.

[ramka]

[b]Co w leasingu?[/b]

[b]Szczecin[/b] - Dostawa w tym roku ośmiu niskopodłogowych autobusów – umowa leasingu finansowego za 14,3 mln zł

[b]Łódź[/b] - 15 niskopodłogowych tramwajów w leasingu zwrotnym na 10 lat

[b]Warszawa[/b] - Autobusy miejskie dla Warszawy i okolic – leasing operacyjny na 10 lat (dotyczy około 20 proc. wszystkich autobusów miejskich). Leasing zwrotny tramwajów niskopodłogowych za 99,5 mln zł

[b]Województwa[/b] - Zamiatarki dla woj. wielkopolskiego, mazowieckiego, śląskiego, łódzkiego, dolnośląskiego i warmińsko-mazurskiego. Małopolski Urząd Marszałkowski m.in. pojazdy szynowe PESA [/ramka]

Gospodarka krajowa
PMI dla polskiego przemysłu w dół. Optymizm w branży dawno tak nie tąpnął
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka krajowa
Inflacja w Polsce wyraźnie w dół. Jest najniższa od miesięcy
Gospodarka krajowa
Podatek katastralny w Polsce? „Nieodzowny”
Gospodarka krajowa
Rynek usług ładowania e-aut czeka konsolidacja
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka krajowa
Co gryzie polskiego konsumenta?
Gospodarka krajowa
Spółki toną w raportach. Deregulacja chce to zmienić. Znamy szczegóły postulatów