MFW: plan obniżenia deficytu zbyt ambitny

Ekonomiści Międzynarodowego Funduszu Walutowego uważają, że obniżenie deficytu finansów publicznych do 3 proc. PKB uda się rok, dwa lata później, niż planuje rząd

Publikacja: 16.03.2010 00:27

MFW: plan obniżenia deficytu zbyt ambitny

Foto: GG Parkiet

Międzynarodowy Fundusz Walutowy nie wierzy w powodzenie rządowego planu obniżania deficytu finansów publicznych. Uznał go za zbyt ambitny. W jego ocenie zdołamy zejść z poziomem deficytu w pobliże 3 proc. PKB – maksymalnego poziomu dla krajów kandydujących do strefy euro – w latach 2013–2014.

[srodtytul]Zbyt szybkie zacieśnianie[/srodtytul]

Fundusz przewiduje, że Polska gospodarka będzie rosła w tym roku w tempie 2,75 proc., a w przyszłym 3,75 proc.

„Spodziewamy się ożywienia w popycie krajowym – szczególnie w inwestycjach publicznych – czytamy w opublikowanym wczoraj raporcie MFW na temat sytuacji polskiej gospodarki. Gospodarka nadal jest poniżej potencjału, a przyrost płac jest ograniczony przez podwyższone bezrobocie. Inflacja powinna być powstrzymana”.

Ale wzrośnie też deficyt finansów publicznych. W ubiegłym roku wyniósł on ok. 7,25 proc. PKB, w tym ma – według przewidywań Funduszu – wynieść 7,5 proc. PKB. Spadnie dopiero w 2011 roku, ale tylko niewiele poniżej 7 proc.

Według MFW wyraźniejsze obniżenie spodziewane jest w 2012 roku. Tyle, że rząd liczy, iż wówczas nasz deficyt będzie już spełniał kryterium z Maastricht i sięgnie 2,9 proc. PKB.

– Wydaje się nam, że zejście z poziomem deficytu w tak krótkim czasie o blisko 5 pkt proc. PKB jest zbyt szybkim zacieśnianiem polityki fiskalnej, tym bardziej że ożywienie gospodarcze jest jeszcze bardzo niepewne – wyjaśnił Paul Thomsen, szef misji MFW goszczącej w resorcie finansów.

Eksperci funduszu za bardziej realne uznają zejście z poziomem deficytu w okolice 3 proc. w latach 2013–2014 i potem kontynuowanie procesu konsolidacji finansów publicznych oraz obniżanie deficytu w tempie 0,5–1 pkt proc. przez następne cztery–pięć lat.

MFW przestrzega też, że zadłużenie Polski w relacji do PKB nie przestanie rosnąć – według metodologii unijnej jego poziom w 2014 roku może sięgnąć 62 proc. PKB. Fundusz wliczył do zadłużenia pieniądze, które pożycza Krajowy Fundusz Drogowy, czego nie robi nasz minister finansów.

[srodtytul]Ryzykowny ERM2[/srodtytul]

W tej sytuacji Thomsen uznał, że konieczne jest przeprowadzanie reform i działań naprawczych w obszarze finansów publicznych i całej gospodarki przez następne kilka lat, które pozwolą spełnić Polsce najważniejsze kryteria z Maastricht.

– Zbyt wczesne wejście do systemu ERM2 poprzedzającego przyjęcie euro byłoby zbyt ryzykowne – ostrzegł szef misji. Pytany o datę ewentualnego wejścia do strefy euro, Thomsen odparł, że to wyłącznie decyzja naszego rządu i banku centralnego.

– Ocena MFW nie jest dla mnie zaskoczeniem – skomentował raport Piotr Kalisz, główny ekonomista Banku Handlowego. – Plan rządu jest bardzo ambitny, z drugiej strony Fundusz od jakiegoś już czasu opowiada się za raczej luźną polityką fiskalną, która mogłaby być wsparciem dla gospodarki w okresie wychodzenia z kryzysu.

MFW nie zaleca też podnoszenia stóp procentowych. – Neutralne nastawienie w polityce monetarnej i stopniowe zacieśnianie w polityce fiskalnej jest uzasadnione – donosi raport. Kurs złotego ma pozostać stabilny.

Eksperci Funduszu podkreślili mimo wszystko, że Polska jako jedyny kraj w całej Unii Europejskiej uniknęła recesji w 2009 roku. Według nich nasz kraj zawdzięcza to dużemu rynkowi wewnętrznemu, uniezależniającemu wyniki gospodarki od eksportu oraz stabilnemu systemowi bankowemu.

[link=http://www.rp.pl/artykul/447635_Gospodarka_w_letargu.html]Czytaj też: Gospodarka w letargu. Artykuł dostępny na rp.pl/ekonomia[/link]

Gospodarka krajowa
PMI dla polskiego przemysłu w dół. Optymizm w branży dawno tak nie tąpnął
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka krajowa
Inflacja w Polsce wyraźnie w dół. Jest najniższa od miesięcy
Gospodarka krajowa
Podatek katastralny w Polsce? „Nieodzowny”
Gospodarka krajowa
Rynek usług ładowania e-aut czeka konsolidacja
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka krajowa
Co gryzie polskiego konsumenta?
Gospodarka krajowa
Spółki toną w raportach. Deregulacja chce to zmienić. Znamy szczegóły postulatów