Podatkowa rewolucja w szpitalach

Prywatne i samorządowe placówki ochrony zdrowia powinny mieć możliwość ubiegania się o zwolnienie z podatku CIT w tej części ich dochodów, które przeznaczane są na cele statutowe, czyli prowadzenie działalności medycznej.

Publikacja: 16.03.2010 00:28

Prywatne i samorządowe placówki ochrony zdrowia powinny mieć możliwość ubiegania się o zwolnienie z

Prywatne i samorządowe placówki ochrony zdrowia powinny mieć możliwość ubiegania się o zwolnienie z podatku CIT

Foto: Fotorzepa, Piotr Guzik Piotr Guzik

Takie rewolucyjne orzeczenie wydał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi. Unieważnił interpretację przepisów wydaną przez resort finansów.

– Od lat walczymy o zrównanie publicznych i niepublicznych placówek w opodatkowaniu, a ten wyrok idzie w tym kierunku – mówi „Parkietowi” Adam Rozwadowski, prezes Centrum Medycznego Enel-Med. W przypadku jego firmy taka interpretacja przepisów oznaczałaby, że nawet o kilka milionów złotych więcej rocznie można byłoby przeznaczyć na inwestycje.

Obecnie prywatne firmy takie jak giełdowy EMC Instytut Medyczny, Scanmed czy grupy medyczne jak Lux Med, Medicover od zysku brutto muszą płacić 19-proc. podatek. Taki sam problem mają spółki zakładane przez samorządy dla prowadzenia przychodni i szpitali. Jednak tylko publiczne przychodnie i szpitale podatku nie płacą.

– W 2009 r. zapłaciliśmy 1,39 mln zł CIT, a rok wcześniej 998 tys zł. Biorąc pod uwagę skalę naszych inwestycji, gdyby można było odliczyć koszty zakupu sprzętu, podatek ten mógłby być zdecydowanie niższy lub wręcz zerowy – mówi Aneta Bawiec, rzeczniczka ECM.

Na skierowanie sprawy do sądu zdecydowała się łódzka spółka Help-Med. – Wydajemy duże kwoty na zakup nowego sprzętu, rozbudowę i dostosowywanie placówki do często zmienianych wymogów Narodowego Funduszu Zdrowia. Gdybyśmy, jak publiczne placówki, nie musieli w związku z tym płacić podatku, nasze możliwości byłyby o wiele większe – mówi nam Daniela Drygalska-Słomka, prezes Help-Medu. Firma płaci od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych podatku miesięcznie. – Najwięcej, gdy NFZ płaci za nadwykonania – mówi Drygalska-Słomka.

– Według MF niepubliczne placówki ochrony zdrowia nie są same w sobie podatnikiem – tłumaczy mecenas Katarzyna Fortak-Karasińska z Kancelarii Fortak & Karasiński Radcowie Prawni. Podatnikiem jest organ założycielski, np. spółka prawa handlowego, i to ona musi odprowadzać CIT. W takim przypadku o wielu ulgach i zwolnieniach podatkowych nie ma mowy. Wyrok WSA dopuszcza wyodrębnienie niepublicznego zakładu ze spółki i traktowanie ich jako osobnych podatników.

– Dla potraktowania zakładu jako odrębnego podatnika konieczne są zmiany prawno-organizacyjne, m.in. wyodrębnienie zakładu od spółki w umowie spółki i w statucie zakładu – mówi mecenas.

Jeśli wyrok się uprawomocni, będzie miał duży wpływ na sytuację w prywatnej ochronie zdrowia. Ale nie od razu. – Obawiamy się, że minister finansów wniesie o kasację, a wtedy czeka nas kolejna sprawa przed Naczelnym Sądem Administracyjnym – mówi prezes Help-Medu.

Jeśli MF się nie odwoła, też nie będzie prosto. Jak podkreśla Adam Rozwadowski, w naszym prawie nie ma precedensów, więc każda placówka będzie musiała walczyć o swoje prawa, poczynając od wniosku do izby skarbowej. – Od izby skarbowej dostaliśmy już odmowę. Sprawa jest teraz w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Warszawie – mówi szef Enel-Medu.

Dla szpitali i przychodni najlepszym rozwiązaniem byłaby nowa interpretacja wydana przez resort finansów, ale trudno liczyć na to, ze zrezygnuje z pieniędzy od zdrowotnych spółek.

[ramka]

[b]17,9 tys.[/b]

– tyle zakładów ochrony zdrowia działa obecnie w Polsce. Publiczne placówki stanowią niespełna 9 proc. z nich[/ramka]

Gospodarka krajowa
Polska wśród liderów AI w regionie. Biznes ma jednak pewne „ale”
Gospodarka krajowa
Tusk spotkał się ze zespołem Brzoski. Upraszczanie przepisów będzie „stałą filozofią”
Gospodarka krajowa
Premier na GPW. Znów duże oczekiwania i znów duże rozczarowanie rynku
Gospodarka krajowa
To ta projekcja inflacji przekonała RPP do obniżki stóp procentowych
Gospodarka krajowa
Adam Glapiński, prezes NBP: RPP jest skłonna dalej obniżać stopy procentowe
Gospodarka krajowa
Niespodzianka. RPP obniżyła stopy procentowe