Uniknęliśmy kryzysu, ale trzeba naprawić finanse

Premier zaapelował w Sejmie do polityków opozycji o pomoc przy naprawie finansów publicznych

Publikacja: 20.03.2010 00:29

– Każda propozycja i wsparcie dla działań, które przyczynią się do obniżania deficytu finansów publi

– Każda propozycja i wsparcie dla działań, które przyczynią się do obniżania deficytu finansów publicznych, będą mile widziane – powiedział w piątek w Sejmie premier Donald Tusk.

Foto: Fotorzepa

Wspól­ne dzia­ła­nie ca­łe­go Sej­mu ma po­móc rządo­wi w ob­ni­ża­niu za­dłu­że­nia i de­fi­cy­tu fi­nan­sów pu­blicz­nych. Mi­ni­ster fi­nan­sów Ja­cek Ro­stow­ski po­in­for­mo­wał po­słów, że ze wstęp­nych wy­li­czeń na ko­niec ubie­głe­go ro­ku wy­ni­ka, że dłu­gi na­sze­go kra­ju sięgnęły 664,3 mld zło­tych, co od­po­wia­da 49,5 proc. pro­duk­tu kra­jo­we­go brut­to. Ozna­cza to zmniej­sze­nie w po­rów­na­niu z wy­ni­kiem od­no­to­wa­nym na ko­niec trze­cie­go kwar­ta­łu, kie­dy sięgnęło 49,9 proc. PKB.

Były minister finansów Mirosław Gronicki uważa jednak, że wyliczenia te mogą być mylne. – Resort finansów nie wie przecież, ile naprawdę wyniosą długi samorządów, ostateczne dane pojawią się dopiero 30 marca – wyjaśnił ekonomista.

Rząd nie wlicza do długu np. pożyczek zaciągniętych przez Krajowy Fundusz Drogowy. Według Komisji Europejskiej w sumie dług Polski wyniósł na koniec 2009 roku 693,8 mld złotych, czyli 51,7 proc. PKB. Minister poinformował też, że szacuje wzrost długu na koniec tego roku do niemal 750 mld zł, czyli 53 proc. PKB. – Nie przewidujemy przekroczenia drugiego progu ostrożnościowego – zapewnił.

[srodtytul]„Wyginiecie jak dinozaury”[/srodtytul]

Donald Tusk w apelu skierowanym do posłów stwierdził wprawdzie, że Polska uniknęła kryzysu, ale finanse wymagają naprawy. – Każda propozycja i wsparcie dla działań, które przyczynią się do obniżania deficytu finansów publicznych, będą mile widziane – zapewnił. W jego opinii politycy, którzy mówią o rosnącym długu i ogromnym deficycie budżetowym, przestrzegając przed jego powiększaniem, a zaraz potem proponują nowe wydatki, oszukują Polaków. – Współpracujcie, bo inaczej wyginiecie jak dinozaury – stwierdził Tusk.

Ocenił, że gdyby nie kryzys, w ciągu minionych dwóch lat rządów koalicji PO–PSL udałoby się zapewne zrobić więcej dla gospodarki. – Kryzys przeszkodził w realizacji wielu obietnic z wygłoszonego przeze mnie z tego miejsca dwa lata temu expose – wyjaśnił premier. – Niestety, nie mogliśmy zwiększać wydatków w 2009 roku, czyli w okresie jednego z najcięższych światowych kryzysów w historii. Gdy wiedzieliśmy już, że wpływy podatkowe będą niższe, musieliśmy ograniczać wydatki, nowelizować budżet i zwiększyć deficyt – wyjaśnił premier.

[srodtytul]Mniejszy, niż się wydaje[/srodtytul]

O tym, że stan gospodarki mimo kryzysu nie jest zły, zapewniał Jacek Rostowski. – Niemcy zakończyli ubiegły rok z pięcioprocentowym spadkiem PKB, my na plusie sięgającym 1,7 proc – podkreślił. – Ubezpieczenie obligacji emitowanych przez rząd Polski i Włoch jest identyczne, a deficyt nie aż tak wysoki. Wyliczył, że jeśli odejmie się od poziomu 7,2 proc. PKB, czyli spodziewanego poziomu deficytu finansów publicznych w ubiegłym roku, koszty ponoszone w związku z odprowadzaniem składek do OFE, to deficyt wyniósł 4,6 proc. i był na dwunastym miejscu w Europie.

[srodtytul]„Rząd dobry w deklaracjach”Co na to opozycja? [/srodtytul]

Wiceszefowa PiS Aleksandra Natalli-Świat zadeklarowała, że jej partia jest gotowa do współpracy z rządem. Zarzuciła jednak ekipie premiera Donalda Tuska, że składa wiele obietnic, z których się później nie wywiązuje. – Chcemy za dobrą monetę przyjąć deklarację o współpracy. Nas nie trzeba do tego namawiać – powiedziała Natalli-Świat. – Ale chciałabym zaznaczyć, że rząd mówiąc o swoich dokonaniach, mówi zazwyczaj o planach i projektach. Generalnie w deklaracjach, planach i obietnicach rząd jest dobry, tyle tylko, że plany gospodarce nie pomagają – stwierdziła posłanka PiS.

Gospodarka krajowa
Polska wśród liderów AI w regionie. Biznes ma jednak pewne „ale”
Gospodarka krajowa
Tusk spotkał się ze zespołem Brzoski. Upraszczanie przepisów będzie „stałą filozofią”
Gospodarka krajowa
Premier na GPW. Znów duże oczekiwania i znów duże rozczarowanie rynku
Gospodarka krajowa
To ta projekcja inflacji przekonała RPP do obniżki stóp procentowych
Gospodarka krajowa
Adam Glapiński, prezes NBP: RPP jest skłonna dalej obniżać stopy procentowe
Gospodarka krajowa
Niespodzianka. RPP obniżyła stopy procentowe