Zapobiec wzrostowi podatków od placówek ochrony zdrowia

Rady gmin ustalając poziom podatku od nieruchomości, stosują ulgowe zasady wobec placówek ochrony zdrowia. I tak wiele z placówek należy do nich, a ochronę zdrowia mają wśród swoich zadań.

Publikacja: 20.03.2010 00:29

W ostatnim czasie sądy administracyjne zaczęły inaczej interpretować przepisy. I pilnować, by zwolnienie dotyczyło tylko tej części budynków, która służy faktycznie realizacji usług zdrowotnych. W Sejmie jest już jednak projekt, który pozwala objąć „przywilejem” całe budynki.– Projekt dotyczy podatków, więc jego pierwsze czytanie musi się odbyć na posiedzeniu plenarnym. Wpisano go do planu na 7–9 kwietnia – mówi „Parkietowi” Stanisław Stec z Klubu Lewicy. To on będzie przedstawiać posłom projekt.

Szpitale zmianami są bardzo zainteresowane. – Obecne przepisy są absurdalne. Co miesiąc płacimy 20 tys. złotych podatku ziemskiego. Do ubiegłego roku płaciliśmy 9 tys. złotych, więc wzrost jest przynajmniej dwukrotny – mówi Krzysztof Tuczapski, prezes samorządowej spółki Zamojski Szpital Niepubliczny. Dodaje, że podobny kłopot zgłasza bardzo dużo szpitali.

Szpitale i przychodnie, do których zastosowano nową interpretację, muszą wyliczać co do metra, ile miejsca zajmują pomieszczenia na brudną pościel, pralnie, kuchnie. – Musimy odliczać pomieszczenia gospodarcze, szpitalną aptekę, śmietniki, które są integralną częścią szpitalnej działalności – dodaje Tuczapski.

Najwięcej tracą uzdrowiska. – W ich przypadku jako działalność medyczną można zaliczyć średnio tylko 12 proc. powierzchni obiektu – mówi poseł Stec. Wyższa stawka dotyczy m.in. miejsc noclegowych. – Niektóre samorządy zaczęły korygować podatek nawet pięć lat wstecz – dodaje Stec.

Posłowie w projekcie zmiany ustawy o podatkach i opłatach lokalnych proponują, by w stosunku m.in. do szpitali i sanatoriów podatek był obniżany do 4,16 zł za metr powierzchni użytkowych „zajętych na prowadzenie działalności w zakresie udzielania świadczeń zdrowotnych”. Taka wersja ustawy miałaby obowiązywać od 2011 r. Projekt spodobał się wielu samorządowcom, choć może spowodować uszczerbek w dochodach, zwłaszcza metropolii.

– Nie tylko pomieszczenia bezpośrednio zajęte na udzielanie świadczeń, ale też inne niezbędne do prowadzenia działalności powinny być objęte preferencyjną stawką – pisze zarząd województwa łódzkiego. – Zakład opieki zdrowotnej, by móc działać, musi mieć m.in. poczekalnię, szatnię dla personelu, śluzy sanitarne – przypomina Maciej Hamankiewicz, prezes Naczelnej Izby Lekarskiej.

Gospodarka krajowa
Polska wśród liderów AI w regionie. Biznes ma jednak pewne „ale”
Gospodarka krajowa
Tusk spotkał się ze zespołem Brzoski. Upraszczanie przepisów będzie „stałą filozofią”
Gospodarka krajowa
Premier na GPW. Znów duże oczekiwania i znów duże rozczarowanie rynku
Gospodarka krajowa
To ta projekcja inflacji przekonała RPP do obniżki stóp procentowych
Gospodarka krajowa
Adam Glapiński, prezes NBP: RPP jest skłonna dalej obniżać stopy procentowe
Gospodarka krajowa
Niespodzianka. RPP obniżyła stopy procentowe