Bruksela za szybszym ograniczaniem deficytu

Polska powinna już dziś zacząć obniżać poziom deficytu finansów publicznych – uważa Komisja Europejska, która oceniła programy stabilności i konwergencji dziesięciu państw członków UE.

Publikacja: 25.03.2010 07:40

Ludwik Kotecki, wiceminister finansów

Ludwik Kotecki, wiceminister finansów

Foto: Fotorzepa

Polski rząd zadeklarował obniżenie deficytu z 7,2 proc. PKB, jaki zanotowaliśmy na koniec ubiegłego roku, do 2,9 proc. PKB do końca 2012 roku.

Ograniczanie deficytu jest jednak zdaniem ekspertów komisji w nadmiernym stopniu skoncentrowane pod koniec okresu objętego programem, ponieważ największa redukcja deficytu została zaplanowana na 2012 r. Komisja zwraca ponadto uwagę, że wyniki budżetowe mogą okazać się gorsze, niż przewidziano w programie.

– Przedstawione prognozy opierają się na korzystnych założeniach makroekonomicznych – czytamy w opinii wydanej do naszego programu. – A planowane na lata 2011 i 2012 ograniczenia wydatków nie zostały poparte wystarczająco konkretnymi środkami.

– W porównaniu z innymi krajami UE sytuacja finansów publicznych w Polsce jest zdecydowanie lepsza – zaznacza Jarosław Janecki, ekonomista Societe Generale w Warszawie. – Ale Komisja wysyła w kierunku polskiego rządu wyraźny sygnał, aby wprowadzane zostały odważne działania, które w dłuższym okresie zapewnią Polsce trwałe obniżenie deficytu poniżej 3 procent PKB.

– Polska ścieżka ograniczenia deficytu sektora finansów publicznych jest optymalna. Pozwoli na przeprowadzenie ambitnego programu inwestycji infrastrukturalnych skumulowanych w latach 2010–2011 (stąd gwałtowne ograniczenie deficytu po 2011 roku). Zapewni przyspieszenie wzrostu PKB przy stopniowym, ale konsekwentnym ograniczeniu deficytu – stwierdził Ludwik Kotecki, wiceminister finansów.

– Najlepszym recenzentem polityki gospodarczej rządu jest rynek, a więc popyt na polskie obligacje, wycena ryzyka czy napływ kapitału zagranicznego do Polski – podkreślił wiceminister. W tym tygodniu resort sprzedał euroobligacje o wartości 1,25 mld euro. Ich cena wyniosła 99,384 proc. nominału.

Gospodarka krajowa
Polska wśród liderów AI w regionie. Biznes ma jednak pewne „ale”
Gospodarka krajowa
Tusk spotkał się ze zespołem Brzoski. Upraszczanie przepisów będzie „stałą filozofią”
Gospodarka krajowa
Premier na GPW. Znów duże oczekiwania i znów duże rozczarowanie rynku
Gospodarka krajowa
To ta projekcja inflacji przekonała RPP do obniżki stóp procentowych
Gospodarka krajowa
Adam Glapiński, prezes NBP: RPP jest skłonna dalej obniżać stopy procentowe
Gospodarka krajowa
Niespodzianka. RPP obniżyła stopy procentowe