Polski rząd zadeklarował obniżenie deficytu z 7,2 proc. PKB, jaki zanotowaliśmy na koniec ubiegłego roku, do 2,9 proc. PKB do końca 2012 roku.
Ograniczanie deficytu jest jednak zdaniem ekspertów komisji w nadmiernym stopniu skoncentrowane pod koniec okresu objętego programem, ponieważ największa redukcja deficytu została zaplanowana na 2012 r. Komisja zwraca ponadto uwagę, że wyniki budżetowe mogą okazać się gorsze, niż przewidziano w programie.
– Przedstawione prognozy opierają się na korzystnych założeniach makroekonomicznych – czytamy w opinii wydanej do naszego programu. – A planowane na lata 2011 i 2012 ograniczenia wydatków nie zostały poparte wystarczająco konkretnymi środkami.
– W porównaniu z innymi krajami UE sytuacja finansów publicznych w Polsce jest zdecydowanie lepsza – zaznacza Jarosław Janecki, ekonomista Societe Generale w Warszawie. – Ale Komisja wysyła w kierunku polskiego rządu wyraźny sygnał, aby wprowadzane zostały odważne działania, które w dłuższym okresie zapewnią Polsce trwałe obniżenie deficytu poniżej 3 procent PKB.
– Polska ścieżka ograniczenia deficytu sektora finansów publicznych jest optymalna. Pozwoli na przeprowadzenie ambitnego programu inwestycji infrastrukturalnych skumulowanych w latach 2010–2011 (stąd gwałtowne ograniczenie deficytu po 2011 roku). Zapewni przyspieszenie wzrostu PKB przy stopniowym, ale konsekwentnym ograniczeniu deficytu – stwierdził Ludwik Kotecki, wiceminister finansów.