Ciąg dalszy sporu o pieniądze z MFW

Polska nie potrzebuje dostępu do pieniędzy z MFW – przekonywały władze NBP w dniu, w którym bank odwiedził dyrektor zarządzający funduszu

Publikacja: 30.03.2010 02:06

Dominique Strauss-Kahn, dyrektor zarządzający MFW (pierwszy z lewej), spotkał się wczoraj ze Sławomi

Dominique Strauss-Kahn, dyrektor zarządzający MFW (pierwszy z lewej), spotkał się wczoraj ze Sławomirem Skrzypkiem, prezesem NBP (pierwszy z prawej). Czy przekonywał go do zmiany zdania w sprawie FCL – elastycznej linii kredytowej?

Foto: GG Parkiet, Szymon Łaszewski SL Szymon Łaszewski

O tym, że będziemy się starać o przedłużenie FCL – elastycznej linii kredytowej w funduszu – resort finansów poinformował na początku marca. Tydzień później gościła w Polsce misja z MFW, a wczoraj – na miesiąc przed planowanym podpisaniem dokumentów w tej sprawie – do naszego kraju przyjechał Dominique Strauss-Kahn, dyrektor zarządzający Międzynarodowego Funduszu Walutowego.

[srodtytul]NBP sam gotów pożyczyć[/srodtytul]

Bankowi centralnemu od początku się ten pomysł nie podobał, mimo że pieniądze z linii powiększyłyby rezerwy walutowe, które na koniec lutego sięgały 85,1 mld dolarów. Problem w tym, że ani dolara z dostępnej nam kwoty 20,5 mld dol. nie ruszyliśmy, natomiast bank musiał zapłacić za utrzymywanie pieniędzy w gotowości 53,3 mln dolarów.

Nic więc dziwnego, że teraz próbuje wszelkimi możliwymi sposobami odwieść rząd od zamiaru przedłużania pożyczki. We wczorajszym komunikacie przekonywał, że pomoc MFW bardziej przyda się innym. – Zarząd Narodowego Banku Polskiego jest przekonany, że sytuacja polskiej gospodarki i systemu finansowego jest obecnie na tyle dobra, że Polska może przejść z grona państw, którym MFW udziela wsparcia, do grona tych, które za pośrednictwem MFW pomagają innym krajom w przezwyciężaniu skutków globalnego kryzysu – napisano w komunikacie. NBP jest gotów sam zasilić Międzynarodowy Fundusz Walutowy pieniędzmi w ramach pożyczki bilateralnej.

Na odpowiedź resortu finansów nie trzeba było długo czekać. – Dzisiejsza sytuacja gospodarcza na świecie jest zupełnie inna niż ta sprzed roku, ale daleko nam do zrównoważonego wzrostu światowej gospodarki – tłumaczył Dominik Radziwiłł, wiceminister finansów. – Wystarczy wspomnieć Grecję. W ciągu najbliższych miesięcy czeka nas jeszcze wiele zawirowań. W dalszym ciągu obserwujemy ogromną zmienność na rynkach.

Ministerstwo stwierdziło, że FCL jest „polisą ubezpieczeniową” i pełni funkcję stabilizatora, dodatkowo uwiarygodniając nasz kraj w oczach inwestorów. – Inwestorzy przywiązują dziś ogromną wagę do sytuacji fiskalnej poszczególnych krajów, ale poziom rezerw walutowych w dalszym ciągu jest jednym z ważniejszych elementów oceny ryzyka – zaznaczył resort. Dodał, że w ocenie sytuacji nie jesteśmy odosobnieni. Meksyk, który otrzymał linię FCL mniej więcej w tym samym czasie, co my, zwrócił się do MFW o przedłużenie jej na następny rok i taką zgodę uzyskał.

[srodtytul]Przedłużyć, czy zrezygnować[/srodtytul]

Ekonomiści nie są do końca przekonani ani o tym, że linia jest nam potrzebna, ani o tym, że możemy z niej zrezygnować. Jarosław Janecki, ekonomista Societe Generale – podobnie jak wiceminister Radziwiłł – zwrócił uwagę na przypadek Grecji i możliwe pogorszenie nastrojów w naszym regionie. – Wtedy rzeczywiście byłaby to dla nas swego rodzaju polisa ubezpieczeniowa – przekonuje ekonomista.

Płynny kurs walutowy jest z kolei, zdaniem Krzysztofa Rybińskiego z SGH, argumentem za niekorzystaniem z pieniędzy MFW. – Gdyby coś się wydarzyło, zawsze możemy wówczas wystąpić z wnioskiem o udzielenie pożyczki – mówi ekonomista.

Specjaliści zwracają uwagę, że sytuacja Polski jest obecnie bardziej korzystna niż przed rokiem, gdy zwracaliśmy się o linię FCL. Deficyt w obrotach bieżących bilansu płatniczego jest niższy niż 12 miesięcy temu, a w dodatku – inaczej niż przed rokiem – z zapasem pokrywa go napływ długoterminowych inwestycji. Poza tym polskie papiery wciąż cieszą się wzięciem inwestorów z zagranicy.

Gospodarka krajowa
PMI dla polskiego przemysłu w dół. Optymizm w branży dawno tak nie tąpnął
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka krajowa
Inflacja w Polsce wyraźnie w dół. Jest najniższa od miesięcy
Gospodarka krajowa
Podatek katastralny w Polsce? „Nieodzowny”
Gospodarka krajowa
Rynek usług ładowania e-aut czeka konsolidacja
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka krajowa
Co gryzie polskiego konsumenta?
Gospodarka krajowa
Spółki toną w raportach. Deregulacja chce to zmienić. Znamy szczegóły postulatów