Ten wynik zaskoczył ekonomistów, którzy spodziewali się wzrostu rzędu 10 proc. wzrost. Część z nich uważa, że wzrost PKB w pierwszym kwartale może wynieść 3 proc. Inni prognozują 2,7 – 2,8 proc.Z danych GUS wynika, że najbardziej przyspiesza produkcja w firmach przetwórstwa przemysłowego. W porównaniu z lutym sprzedały towary poprawiły sprzedaż o prawie 19 proc.
Po ciężkiej zimie ruszyła w marcu też produkcja budowlana – montażowa. Co prawda wciąż była niższa o ponad 10 proc od wartości sprzed roku, ale o ponad 36,2 proc wyższa niż w lutym. Ekonomiści są zgodni, że ożywienie globalne pomaga naszemu przemysłowi, dodatkowo tak zagraniczne, jak rodzime firmy odbudowują zapasy. Ponadto pierwszy kwartał zeszłego roku był dla przemysły niedobry, a więc teraz porównujemy się do niskich wartości.
Sławomir Dudek, wicedyrektor departamentu polityki finansowej, analiz i statystyki resortu finansów, uważa, że w drugim kwartale wzrost produkcji sprzedanej będzie znacząco wyższy niż w pierwszych trzech miesiącach roku, gdy wyniósł 9,4 proc.
Wartość produkcji wzrosła w 29 (spośród 34) branżach przemysłu. Najbardziej w produkcji komputerów, wyrobów elektronicznych – o 41,9 proc, urządzeń elektrycznych – o 33,3 proc, koksu i produktów rafinacji ropy naftowej – o 27,7 procent.
– Prawdopodobnie to pieniądze unijne powodują, że firmy inwestują w komputery i sprzęt IT – tłumaczy Małgorzata Starczewska – Krzysztoszek z PKPP Lewiatan. Ale też zwraca uwagę, że z miesiąca na miesiąc coraz mniejsze są spadki wartości produkcji maszyn i urządzeń, a więc branży typowo proeksportowej. – Ożywienie w Europie, szczególnie w Niemczech nam pomaga – dodaje ekonomistka.