Na pozycję lidera przedsiębiorczości zdecydowanie wysuwa się Pomorskie – mówi Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, ekspert PKPP Lewiatan. – Tamtejsze firmy drugi rok zwiększały nakłady inwestycyjne w tempie sięgającym 40 proc. Ich rentowność była też nieco wyższa niż w całym kraju.
[srodtytul]Liderzy wzrostu[/srodtytul]
GUS opublikował właśnie informację na temat sytuacji społeczno-gospodarczej województw w zeszłym roku. Wynika z niej, że przedsiębiorstwa z województwa pomorskiego zatrudniające ponad 50 osób wytworzyły 5,9 proc. krajowej produkcji sprzedanej przemysłu i 5,4 proc. produkcji sprzedanej budownictwa. Jako jedyne w kraju w zeszłym roku inwestowały więcej niż dwa lata temu.
Z danych GUS wynika, że nakłady w Pomorskiem wyniosły 7413,2 mln zł, czyli 7,9 proc. kwoty inwestycji w całym kraju. Ponad połowę z tych pieniędzy wydano na urządzenia techniczne i narzędzia. – Często jest tak, że w regionie wystarczy, by jedno lub dwa sztandarowe przedsiębiorstwa inwestowały czy zmieniły właściciela, aby zostały zaburzone dane statystyczne – zaznacza Łukasz Tarnawa, główny ekonomista PKO BP. O świetnym wyniku województwa pomorskiego zdecydowały zapewne inwestycje Lotosu i Energi.
W całym kraju produkcja sprzedana przemysłu (w cenach stałych) w 2009 r. w stosunku do 2008 r. była niższa o 3,2 proc. To dane w ujęciu nominalnym (comiesięczne wyniki produkcji podawane są w ujęciu realnym). Spadek odnotowano w 11 regionach. Największy wzrost miał miejsce w woj. lubuskim i podlaskim. W woj. łódzkim produkcja sprzedana przemysłu utrzymała się na poziomie z poprzedniego roku. Lider pod względem wzrostu, czyli woj. lubuskie, wytwarza jednak niespełna 3 proc. całej krajowej produkcji.