- Kluczowym problemem z punktu widzenia RPP jest bardzo duża niepewność dotycząca rozwoju sytuacji gospodarczej, skali spowolnienia PKB w kolejnych kwartałach i kształtowania się inflacji. Nie wiadomo m.in. jak rozwiązany zostanie problem kryzysu zadłużeniowego w strefie euro i jak duży negatywny wpływ będzie to miało na polską gospodarkę -– skomentowała Maja Goettig, główna ekonomistka Banku BPH. - Na ewentualną obniżkę stóp procentowych jest obecnie za wcześnie, gdyż pomimo pogarszających się perspektyw gospodarczych, inflacja wciąż pozostaje na wysokim poziomie – dodała Goettig.
„Ważne dla oceny przyszłych decyzji Rady będą ewentualne zmiany w wydźwięku oficjalnego komunikatu po posiedzeniu i wypowiedzi na konferencji prasowej. Naszym zdaniem, biorąc pod uwagę interwencje NBP w celu umocnienia złotego byłoby dziwne, gdyby RPP dokonała istotnego złagodzenia tonu swoich komentarzy, które byłoby negatywne dla polskiej waluty – ocenili w porannym komentarzu ekonomiści Raiffeisen Bank Polska.
Tradycyjnie konferencja po posiedzeniu RPP odbędzie się o godz. 16. Analitycy podkreślają, że może ona przynieść nowe ważne informacje. Dla członków rady będzie bowiem pierwszą okazją, by skomentować ostatnie interwencje banku centralnego na rynku walutowym.