Nastroje lepsze niż przed miesiącem

Szefowie firm przemysłowych i usługowych oceniają koniunkturę pozytywnie, a klimat w budownictwie i handlu detalicznym oceniany jest jako „mniej negatywny" – wynika z danych GUS.

Aktualizacja: 17.02.2017 22:41 Publikacja: 21.04.2012 06:00

Ci pierwsi przyznają, że poprawiła się sytuacja dotycząca bieżących zamówień. Nieznacznie zmniejszają się też ich trudności w regulowaniu bieżących zobowiązań finansowych, choć trudności w regulowaniu bieżących zobowiązań finansowych są nadal znaczące.

Poprawę koniunktury sygnalizuje 18 proc. badanych przedsiębiorstw, a jej pogorszenie 17?proc. (w marcu odpowiednio 17 proc. i 18 proc.).

Największy wzrost bieżącego portfela zamówień zgłaszają jednostki duże (o liczbie pracujących 250 i więcej osób). Firmy małe (gdzie pracuje do 49 osób) sygnalizują spadek portfela zamówień, ale dużo mniejszy niż miesiąc wcześniej. Mówią o hamowaniu dynamiki produkcji. W dużych i średnich firmach utrzymuje się nadmierny poziom zapasów wyrobów gotowych.

Najbardziej korzystne oceny ogólnego klimatu koniunktury formułują producenci: wyrobów farmaceutycznych, urządzeń elektrycznych, wyrobów z pozostałych mineralnych surowców niemetalicznych, maszyn i urządzeń oraz chemikaliów i wyrobów chemicznych

Wśród firm budowlanych lepszą sytuację sygnalizuje 16?proc. firm, a 26 proc. mówi o jej pogorszeniu. Przewidywania dotyczące portfela zamówień i produkcji budowlano-montażowej są korzystne. Przedsiębiorcy przewidują spadek cen robót budowlano-montażowych podobny do zapowiadanego w marcu.

Duże firmy częściej niż miesiąc temu zastanawiają się nad redukcją personelu. Koszty zatrudnienia są najczęściej wymienianą (58 proc) barierą prowadzenia działalności. Niewiele mniej firm (57 proc.) uważa, że na rynku barierą jest konkurencja. Najbardziej pesymistyczne opinie przedstawiają najmniejsze przedsiębiorstwa.

Ogólny klimat koniunktury w handlu detalicznym jest w kwietniu oceniany mniej negatywnie niż w marcu, ale gorzej niż w analogicznym miesiącu poprzednich dwóch lat. Oceny dotyczące bieżącej sprzedaży są mniej pesymistyczne niż w ubiegłym miesiącu, natomiast prognozy w tym zakresie są nieco bardziej pozytywne od formułowanych w marcu. Najbardziej optymistyczne opinie wyrażają firmy duże, a najbardziej pesymistyczne – mikro. Te i małe (do 49 pracowników) sygnalizują spadek sprzedaży. Większość mówi o narastających problemach z zatorami płatniczymi

W usługach najlepiej oceniają sytuację firmy prowadzące działalność finansowa i ubezpieczeniowa, najgorzej – zajmujące się turystyką i gastronomia.

Wskaźnik syntetyczny koniunktury gospodarczej (SI) kształtuje się w kwietniu na poziomie zbliżonym do odnotowanego przed miesiącem, ale niższym niż przed rokiem.

Gospodarka krajowa
Tusk spotkał się ze zespołem Brzoski. Upraszczanie przepisów będzie „stałą filozofią”
Gospodarka krajowa
Premier na GPW. Znów duże oczekiwania i znów duże rozczarowanie rynku
Gospodarka krajowa
To ta projekcja inflacji przekonała RPP do obniżki stóp procentowych
Gospodarka krajowa
Adam Glapiński, prezes NBP: RPP jest skłonna dalej obniżać stopy procentowe
Gospodarka krajowa
Niespodzianka. RPP obniżyła stopy procentowe
Gospodarka krajowa
Załamanie indeksu PMI dla polskiego przetwórstwa przemysłowego