Sprzedaż detaliczna wyraźnie niższa od oczekiwań rynkowych

Sprzedaż detaliczna nie rośnie tak szybko jak w poprzednich miesiącach. To kolejne dane makroekonomiczne, które pokazują, iż gospodarka zwalnia.

Aktualizacja: 18.02.2017 12:30 Publikacja: 25.05.2012 11:46

Sprzedaż detaliczna wyraźnie niższa od oczekiwań rynkowych

Foto: Fotorzepa, Michał Walczak mw Michał Walczak

W kwietniu wartość sprzedaży detalicznej była w cenach bieżących wyższa o 5,5 proc. w skali roku i o 2,4 proc. niższa niż w marcu. Liczona w cenach stałych przewyższyła wartości sprzed roku tylko o 1,8 proc. -  jest to najgorszy wynik od kwietnia 2010 roku (katastrofy smoleńskiej).

Analitycy spodziewali się ok. 9 proc. wzrostu w skali roku.

To co zwraca uwagę w danych GUS to znaczne spowolnienie dynamiki sprzedaży w dyskontach, które dotąd „dziwigało" w górę wartość zakupów. W cenach stałych jest to wzrost o 7 proc ( przy wzroście o 16,9 w marcu) w skali roku, a w cenach bieżących o 8,5 proc.

Ale warto pamiętać, że święta Wielkanocne były na początku kwietnia, a to oznacza, że część zakupów przedświątecznych  robiono w marcu.

Sprzedaż żywności, napojów i wyrobów tytoniowych wzrosła w kwietniu o 1,0 proc. wobec wzrostu o 9,8 proc. w marcu.

Ekonomiści zwracają uwagę, że nominalna dynamika sprzedaży uległa obniżeniu mimo efektów statystycznych związanych z liczbą dni roboczych (w kwietniu br. liczba dni roboczych była taka sama jak przed rokiem, wobec mniejszej o jeden liczbie dni roboczych w marcu 2012 r.) - Do spowolnienia wzrostu sprzedaży przyczyniło się obniżenie tempa wzrostu cen paliw i żywności, a także wygasanie efektów niskiej bazy z początku ubiegłego roku, kiedy odnotowano bardzo niski wzrost sprzedaży samochodów (wskazuje na to spadek dynamiki sprzedaży w kategorii pojazdy mechaniczne do 10,6 proc. w skali roku  w kwietniu wobec 11,8 proc. w marcu i 30,1 proc. w styczniu). – tłumaczy Jakub Borowski, główny ekonomista Kredyt Banku. Przewiduje stabilizację realnej dynamiki konsumpcji w II kw. na poziomie 2,2 proc. w skali roku (bez zmian w porównaniu z I kw.) oraz obniżenie dynamiki PKB z 3,7 proc. w I kw.

Zaś Wojciech Matysiak, analityk Banku Pekao dodaje: - W perspektywie średniookresowej oczekujemy utrzymania się niskiego tempa wzrostu sprzedaży detalicznej, jednak w ciągu najbliższych dwóch miesięcy może ono kształtować się na relatywnie wysokim poziomie z uwagi na m.in. sprzyjający zwiększonej konsumpcji układ dni świątecznych na początku maja czy mistrzostwa Europy w piłce nożnej w czerwcu.

GUS podał też dane na temat bezrobocia rejestrowanego. Spadło wyraźniej niż szacował wstępnie resort pracy, bo do 12,9 proc z 13,3 proc w marcu ( w skali roku). Zmiana jest jednak niższa niż w poprzednich latach.

GUS podał również dane dotyczące bezrobocia, gdzie uwzględnia się szarą strefę. Stopa bezrobocia liczona wg Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności (BAEL) wyniosła w pierwszym kwartale 10,5 proc. i jest to wzrost w porównaniu z końcem zeszłego roku o 0,8 pkt proc.

Współczynnik aktywności zawodowej wyniósł w pierwszym kwartale 56,0 proc. wobec 56,3 proc. kwartał wcześniej, natomiast wskaźnik zatrudnienia wyniósł 50,1 proc. wobec 50,8 proc.

Z danych urzędu wynika również, iż nowe zamówienia w przemyśle wzrosły w kwietniu w ujęciu rocznym o 3,8 proc., po spadku o 1,7 proc. w marcu. W ujęciu miesięcznym zamówienia spadły o 9,1 proc. w porównaniu ze spadkiem o 11,0 proc. w poprzednim miesiącu.

Ale zamówienia zagraniczne spadły kolejny miesiąc o 0,5 pkt proc. w skali roku, choć te w kwietniu są dodatkowo niższe o 13 proc. w stosunku do marcowych. Wskaźnik nowych zamówień w przemyśle pokazuje rozwój popytu na wyroby i usługi. Służy on do oceny przyszłej produkcji.

Gospodarka krajowa
Prezes NBP Adam Glapiński: Wątpliwa kolejna obniżka stóp procentowych w czerwcu
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka krajowa
Gołębia Rada coraz mniej lęka się inflacji i ścina stopy procentowe
Gospodarka krajowa
RPP obniżyła stopy procentowe, ekonomiści komentują. "Rozsądna decyzja"
Gospodarka krajowa
Stopy procentowe w dół o 50 punktów bazowych. RPP nie zaskoczyła
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka krajowa
Polski przemysł motoryzacyjny zaczyna się kurczyć
Gospodarka krajowa
Rusza posiedzenie RPP. Brak obniżki stóp procentowych będzie sensacją