Gdy w lutym przewodniczący Rezerwy Federalnej Ben Bernanke składał przed Kongresem sprawozdanie z działalności tej instytucji, podkreślił, że obniżka stopy depozytowej do zera zaburzyłaby działanie rynku pieniężnego. W połowie lipca w tym samym miejscu takiego ruchu już nie wykluczał.
W międzyczasie na obniżkę do zera stopy depozytowej zdecydował się Europejski Bank Centralny. I zdaniem ekonomistów nie miała ona żadnych niepożądanych konsekwencji. Doprowadziła natomiast, zgodnie z zamiarem EBC, do spadku wartości depozytów, jakie w tej instytucji utrzymują banki komercyjne. Obecnie ich wartość sięga 321 mld euro, najmniej od 21 grudnia, gdy EBC przeprowadził pierwszą z dwóch aukcji trzyletnich pożyczek dla banków. Na początku lipca, przed obniżką stopy, depozyty takie sięgały 800 mld euro.
Fed może poczekać
Fed, który od końca 2008 r. utrzymuje stopę depozytową na poziomie 0,25 proc., również ma problem z nadmierną skłonnością banków do chomikowania pieniędzy, zamiast przeznaczania ich na akcję kredytową. Wartość ich nadobowiązkowych depozytów w Fed oscyluje dziś wokół 1,5 bln USD, w porównaniu z 991 mld USD na koniec 2010 r. i zaledwie 2,1 mld USD na koniec 2007 r. Kwotę tę podbiły m.in. dwie operacje QE, w ramach których Fed skupował na rynku wtórnym aktywa.
– Fed rewiduje swój pogląd na temat obniżki stopy depozytowej – ocenił Ward McCarthy, główny ekonomista finansowy w Jefferies & Co., były pracownik oddziału Fedu w Richmond. Choć wśród narzędzi, za pomocą których Fed może próbować rozruszać gospodarkę, Bernanke wymienia także kolejną rundę QE, wiadomo, że ten program budzi w Kongresie kontrowersje. Obniżka stóp depozytowych pozwoliłaby Fedowi uniknąć niepotrzebnej krytyki.
Zdaniem Jima Lee, szefa strategii ds. instrumentów pochodnych w domu maklerskim RBS Securities, wielu inwestorów spodziewa się takiego kroku już na najbliższym posiedzeniu Fedu, które rozpoczyna się dzisiaj, a kończy jutro. Według McCarthy'ego jest to jednak mało prawdopodobne. Po danych o tempie wzrostu amerykańskiego PKB w II kwartale, które były nieco lepsze od oczekiwanych, większość ekonomistów oceniała, że Fed wstrzyma się jeszcze z ewentualnym łagodzeniem polityki pieniężnej.