Tak wynika z badań GUS wśród przedsiębiorstw. Bieżący portfel zamówień i produkcja są ograniczane w mniejszym stopniu niż przed miesiącem, ale prognozy są nieco bardziej pesymistyczne od przewidywań z października.

Wciąż pesymistyczne i to bardziej niż w październiku i rok temu są oceny koniunktury w budownictwie. Poprawę koniunktury sygnalizuje 8 proc. firm, a jej pogorszenie aż 37 proc. Dyrektorzy firm zapowiadają dalsze, znaczące ograniczanie zatrudnienia.

Jeśli chodzi o przedsiębiorstwa handlowe, nastroje są lepsze niż w październiku, ale gorsze niż rok wcześniej.   Dyrektorzy sygnalizują trudności w bieżącym regulowaniu zobowiązań finansowych, choć nieznacznie mniejsze niż przed miesiącem. Również odpowiednie prognozy są nieco mniej pesymistyczne od formułowanych w październiku.

W listopadzie większość badanych przedsiębiorstw usługowych ocenia koniunkturę niekorzystnie. Najbardziej pesymistycznie, gorzej niż przed rokiem i w październiku, oceniają koniunkturę jednostki z sekcji pozostała działalność usługowa oraz działalność związana z zakwaterowaniem i usługami gastronomicznymi. Optymistyczne oceny koniunktury zgłaszają tylko podmioty z sekcji działalność finansowa i ubezpieczeniowa, a także informacja i komunikacja (oceny są lepsze niż przed miesiącem, ale gorsze niż przed rokiem).