Relacja długu publicznego do PKB w 2012 r. będzie w przedziale 50-55 proc.

Po pierwszym kwartale 2013 Ministerstwo Finansów planuje sfinansować ponad 50 procent przyszłorocznych potrzeb pożyczkowych, poinformował dyrektor departamentu długu w resorcie finansów, Piotr Marczak

Aktualizacja: 16.02.2017 03:38 Publikacja: 28.12.2012 12:33

- Na koniec roku będziemy posiadać około 40 miliardów złotych środków złotowych i walutowych, z czego większość to środki walutowe - poinformował Marczak. - Dodatkowo w pierwszej dekadzie stycznia otrzymamy 700 milionów euro kolejnych transz pożyczek z EBI. Łącznie mamy więc sfinansowane około 27 procent przyszłorocznych potrzeb pożyczkowych - dodał.

Dyrektor departamentu długu poinformował, że w listopadzie portfel papierów skarbowych w posiadaniu inwestorów zagranicznych wzrósł o 1,4 mld zł osiągając kolejny rekordowy poziom - 188,4 miliarda, w tym 187,7 miliarda w obligacjach. - W grudniu obserwujemy dalszy napływ kapitału zagranicznego na nasz rynek - napisał Marczak w mailu przesłanym Reuterowi.

W pierwszym kwartale resort finansów nie wyklucza publicznej emisji obligacji na jednym z głównych rynków międzynarodowych, choć nie jest ona priorytetem dla MF.

- Ewentualna emisja nie byłaby duża. Ostateczna decyzja uzależniona będzie od sytuacji panującej na rynkach zagranicznych i rynku krajowym - dodał Marczak.

Dyrektor departamentu długu poinformował także, że bez względu na poziom kursu złotego, na koniec roku relacja długu publicznego do Produktu Krajowego Brutto (PKB) będzie według polskiej metodologii wyższa od 50 proc. i niższa od 55 procent.

- W tym przedziale będzie się również znajdować relacja do PKB kwoty powstałej po przeliczeniu długu kursem średniorocznym i odjęciu gotówki na rachunkach MF - napisał.

Gospodarka krajowa
NBP ma już ponad 509 ton złota, więcej niż EBC
Gospodarka krajowa
Tempo podwyżek płac w gospodarce wciąż hamuje. Dane są najsłabsze od trzech lat
Gospodarka krajowa
Kolejna obniżka stóp procentowych w czerwcu pod znakiem zapytania
Gospodarka krajowa
Prezes NBP Adam Glapiński: Wątpliwa kolejna obniżka stóp procentowych w czerwcu
Materiał Promocyjny
Banki muszą wyjść poza strefę komfortu
Gospodarka krajowa
Gołębia Rada coraz mniej lęka się inflacji i ścina stopy procentowe
Gospodarka krajowa
RPP obniżyła stopy procentowe, ekonomiści komentują. "Rozsądna decyzja"