– Wyniki produkcji przemysłowej są raczej uspokajające, a to, że deficyt będzie szczególnie wysoki w pierwszym miesiącu tego roku, to wiedzieliśmy i ten poziom był zgodny z harmonogramem – podkreślił minister.
Sejm przyjął w środę projekt ustawy zezwalającej na ratyfikację unijnego paktu fiskalnego. Za odrzuceniem projektu w całości były kluby PiS i Solidarnej Polski. Pakt fiskalny wymusza większą dyscyplinę w finansach publicznych, zwłaszcza w 17 państwach eurolandu. Ustanawia nowe, bardziej automatyczne sankcje za łamanie dyscypliny, w tym nowej reguły wydatkowej. Polskę będzie obowiązywał dopiero wtedy, gdy przyjmiemy unijną walutę.
Kiedy to nastąpi? – Kondycja polskich finansów publicznych w latach 2015-2016 powinna pozwolić naszemu krajowi na rozpoczęcie drogi do przystąpienia do strefy euro – powiedział w środę premier Donald Tusk.
Dodał, że nie znaczy to także, iż „sytuacja makroekonomiczna w wymiarze europejskim kazałaby nam już wówczas wstępować do strefy euro". Zaznaczył, że nie tylko spełnienie przez Polskę kryteriów przystąpienia do strefy euro będzie rozstrzygało o tym, czy uznamy, że przyjęcie euro będzie dla naszego kraju bezpieczne.
Szef rządu podkreślił, że kluczowym zadaniem dla polskiego rządu nie jest wskazanie daty przyjęcia wspólnej waluty, tylko takie prowadzenie polskich spraw, „żeby możliwie szybko Polska była w takiej kondycji, że jeśli uznamy to za stosowne, będziemy gotowi do podjęcia tego wyzwania".