Sprzedaż detaliczna odrabia grudniowe zaległości

Sprzedaż detaliczna w styczniu zwiększyła się o 3,1 proc. w skali roku w cenach bieżących i o 2,4 w cenach stałych (porównywanych z zeszłym rokiem).

Aktualizacja: 15.02.2017 06:15 Publikacja: 25.02.2013 10:09

Sprzedaż detaliczna odrabia grudniowe zaległości

Foto: Fotorzepa, Jakub Kamiński Jakub Kamiński

Dynamika w cenach stałych to najlepszy wynik od lipca ubiegłego roku

To więcej niż spodziewali się ekonomiści, którzy szacowali wzrost roczny o 0,9 proc. w skali roku. Co prawda teraz zwracają uwagę na znaczenie danych statystycznych ( różnice w liczbie dni roboczych pomiędzy styczniem, grudniem i styczniem zeszłego roku), to jednak w danych widać poprawę dynamiki w 7 z 9 wyróżnionych kategorii sklepów.

W cenach bieżących najbardziej wzrosła sprzedaż w dyskontach (16,5 proc.), farmaceutyków i kosmetyków (13 proc) oraz motoryzacji (11,9 proc.). Zmniejszyła się zaś wartość sprzedaży żywności w sklepach specjalistycznych, RTV i AGD oraz książek. Podobnie wygląda sytuacja porównująca wartość sprzedaży detalicznej w cenach stałych.

- Wzrost został najwyraźniej okupiony znaczną skalą obniżek cen – inflacja dotycząca sprzedaży obniżyła się o 0,5 pp., i dobra kupowane w sklepach były droższe o zaledwie 0,7 proc. niż przed rokiem. Może to odzwierciedlać – mimo wszystko – słabość popytu i konieczność agresywnej walki o klientów. – uważa Tomasz Kaczor, główny ekonomista BGK.

- Trudna sytuację na rynku pracy – bezrobocie zgodnie z oczekiwaniami wyniosło 14,2 proc. - ograniczony dostęp do kredytu oraz proces odbudowy oszczędności będą czynnikami ograniczającymi silne wzrosty sprzedaży. – prognozuje Piotr Łysienia, ekonomista Banku Pocztowego. Ekonomiści zastanawiają się na ile dane mogą wpłynąć na RPP. Nie ma wśród nich zgody, czy Rada obniży w marcu stopy procentowe.

- Dane dotyczące sprzedaży detalicznej sugerują, że odwrócenie trendu spowolnienia polskiej gospodarki może być szybsze od spodziewanego, powiedział w poniedziałek członek Rady Polityki Pieniężnej (RPP) Jerzy Hausner. ?"Dzisiejsze dane dotyczące sprzedaży detalicznej raczej sygnalizują, że mamy do czynienia z odwróceniem trendu spowolnienia (...)" - powiedział dziennikarzom Hausner.  "RPP nie może reagować na bieżące informacje. Napływające informacje układają się w ciąg informacji pozytywnych i negatywnych. Mogę powiedzieć, że to co powiedziałem w ubiegłotygodniowym wywiadzie dla Reutera dotyczące stóp procentowych jest aktualne" - dodał członek Rady.

Hausner powiedział w wywiadzie dla Reutera, że RPP powinna zacząć myśleć o zakończeniu cyklu obniżek stóp, by nie znaleźć się w sytuacji, że w momencie gdy nadejdzie odbicie, będzie zmuszona za mocno je podnosić.

Gospodarka krajowa
Agencja S&P nie zmieniła ratingu Polski
Gospodarka krajowa
NBP ma już ponad 509 ton złota, więcej niż EBC
Gospodarka krajowa
Tempo podwyżek płac w gospodarce wciąż hamuje. Dane są najsłabsze od trzech lat
Gospodarka krajowa
Kolejna obniżka stóp procentowych w czerwcu pod znakiem zapytania
Materiał Promocyjny
Banki muszą wyjść poza strefę komfortu
Gospodarka krajowa
Prezes NBP Adam Glapiński: Wątpliwa kolejna obniżka stóp procentowych w czerwcu
Gospodarka krajowa
Gołębia Rada coraz mniej lęka się inflacji i ścina stopy procentowe