RPP podzielona. Dziś decyzja

Większość analityków ankietowanych przez „Parkiet” obstawia, że stopy procentowe spadną o kolejne 0,25 pkt proc. Jeśli tak się stanie, koszt pieniądza sięgnie najniższych widzianych poziomów w historii

Aktualizacja: 15.02.2017 05:31 Publikacja: 06.03.2013 05:00

To będzie przełomowe posiedzenie. Bitwa rozegra się pomiędzy zwolennikami dalszych cięć (Andrzej Bra

To będzie przełomowe posiedzenie. Bitwa rozegra się pomiędzy zwolennikami dalszych cięć (Andrzej Bratkowski), a tymi, którzy chcą już przerwy (Jan Winiecki).

Foto: Archiwum

Wszystkie opcje, poza podwyżką stóp, są możliwe – tak mówił prezes NBP Marek Belka po posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej w lutym. Zebrane przez „Parkiet" prognozy ekonomistów pokazują, że nadzieje na kontynuację cyklu luzowania polityki pieniężnej nie wygasły. Zdecydowana większość instytucji finansowych (15 na 21) obstawia, że kolejne cięcie, o 0,25 pkt proc., dzisiaj będzie. Decyzje poznamy po południu. Główna stopa procentowa wynosi teraz 3,75 proc.

Czyj głos przeważy szalę?

W samej RPP w siłę rośnie obóz jastrzębi. Opór dalszym cięciom stawiają nie tylko tzw. prezydenccy członkowie Rady, czyli Andrzej Kaźmierczak, Zyta Gilowska i Adam Glapiński, mianowani jeszcze przez Lecha Kaczyńskiego. Wśród jastrzębi są też ekonomiści rekomendowani przez ekipę rządzącą. Jan Winiecki zapowiedział, że nie widzi przestrzeni do dalszych?obniżek stóp procentowych, i wyznał, że jest przeciwnikiem darmowego pieniądza. Ekonomiści przewidują, że rządzący raczej nie mogą w tym miesiącu liczyć na poparcie Andrzeja Rzońcy dla dalszych cięć kosztu pieniądza. Za obniżką zagłosować powinni Marek Belka, Anna Zielińska-Głębocka oraz gołębie: Elżbieta Chojna-Duch i Andrzej Bratkowski.

Siły w RPP są wyrównane, dlatego na dzisiejszym posiedzeniu może dojść do impasu między jastrzębiami a gołębiami. Zdaniem ekonomistów, wiele będzie zależało od tego, jak zagłosuje Jerzy Hausner. Po lepszych od oczekiwań danych z gospodarki za styczeń powiedział, że odwrócenie trendu spadkowego w gospodarce może być szybsze.

– Styczniowe dane mogą w środę wesprzeć decyzję „wait-and-see" (czekaj i obserwuj – red.) w ramach ciągle otwartego cyklu łagodzenia polityki pieniężnej. RPP pozostaje podzielona i możliwe są różne scenariusze – mówi Agata Urbańska-Giner, ekonomistka Banku HSBC ds. Europy Środkowo-Wschodniej.

Przerwa tuż-tuż

Katarzyna Rzentarzewska, analityczka Erste, uważa, że w Radzie tym razem jeszcze znajdzie się większość do kolejnego cięcia stóp o 0,25 pkt proc., ale przerwa w obniżkach to tylko kwestia czasu.

– Spodziewamy się, że RPP ogłosi przejście w tryb „wait and see". Nie mniej jednak, jeśli stanie się to teraz, Rada może być zmuszona później do dalszego luzowania, kiedy inflacja spadnie poniżej dolnej granicy odchyleń od celu – mówi.

Liczona przez Eurostat inflacja (HICP) dla Polski wyniosła w styczniu 1,6 proc. (dla krajów Unii Europejskiej 2,1 proc.). Według GUS spadła do 1,7 proc. z 2,4 proc. w grudniu 2012.

Co dalej ze stopami?

Według analityków ankietowanych przez „Parkiet" najbardziej prawdopodobny scenariusz zakłada, że w marcu cykl obniżek się zakończy. Kilku analityków zakłada, że cykl obniżek, z przerwami, przeciągnie?się aż na trzeci kwartał tego roku.

Jeśli dane z gospodarki za pierwszy kwartał rozczarują (GUS poda odczyt PKB pod koniec maja), RPP może na nowo wyciągnąć amunicję i zrobić jeszcze jedno – dwa cięcia stóp po 0,25 pkt proc. HSBC podtrzymuje prognozę, że w II kw. stopy spadną jeszcze o 0,5 pkt proc.

Przedstawiciele rządu oraz organizacje przedsiębiorców są zdania, że polscy konsumenci i firmy potrzebują dalszych obniżek stóp procentowych. „RPP powinna energiczniej obniżać stopy procentowe w celu podniesienia konkurencyjności polskiej gospodarki – apeluje PKPP Lewiatan.

[email protected]

RPP znowu jednym głosem

W styczniu Rada Polityki Pieniężnej jednogłośnie zagłosowała za obniżką stóp procentowych o 0,25 pkt proc. Tak wynika z najnowszego numeru Monitora Sądowego i Gospodarczego. Na posiedzeniu nieobecna była Zyta Gilowska. To drugi miesiąc z kolei, kiedy RPP mówi jednym głosem. Polskie władze monetarne rozpoczęły cykl luzowania polityki pieniężnej w listopadzie 2012 r. Łączna skala cięć wyniosła do tej pory 1?pkt proc. Na styczniowym posiedzeniu złożono wnioski o obniżenie stóp procentowych NBP o 1,25 pkt proc. oraz o 0,50 pkt proc., które nie zostały przyjęte. Dzisiaj, wraz z komunikatem o 16, poznamy ogólne wyniki najnowszej projekcji inflacyjnej NBP, z którą przed posiedzeniem zapoznała się Rada. W listopadzie spodziewano się, że PKB w tym roku wzrośnie o 1,5 proc., a inflacja wyniesie średnio 2,5?proc. AGMK

Gospodarka krajowa
Agencja S&P nie zmieniła ratingu Polski
Gospodarka krajowa
NBP ma już ponad 509 ton złota, więcej niż EBC
Gospodarka krajowa
Tempo podwyżek płac w gospodarce wciąż hamuje. Dane są najsłabsze od trzech lat
Gospodarka krajowa
Kolejna obniżka stóp procentowych w czerwcu pod znakiem zapytania
Materiał Promocyjny
Banki muszą wyjść poza strefę komfortu
Gospodarka krajowa
Prezes NBP Adam Glapiński: Wątpliwa kolejna obniżka stóp procentowych w czerwcu
Gospodarka krajowa
Gołębia Rada coraz mniej lęka się inflacji i ścina stopy procentowe