Ogółem firmy ujęte w zestawieniu zanotowały w 2012 r. wzrost przychodów średnio o 3,3 proc. w porównaniu do 9,8 proc. w poprzedniej edycji Europy 500. Jednak spadek przychodów widać w przypadku niemal co drugiej firmy ujętej w rankingu, a dokładnie 202. Niekorzystne trendy nadal są mocno widoczne, ponieważ w przypadku części firm, które podają także wyniki w ujęciu kwartalnym, po pierwszych trzech miesiącach widać gorsze rezultaty niż rok wcześniej. Widać już spadek przychodów o 0,5 proc. w euro oraz 0,9 proc. w walutach narodowych.
W 2012 r. przychody 500 największych przedsiębiorstw w naszym regionie wzrosły do 724 mld euro z 698 mld euro. Największy wzrost odnotowały spółki z Ukrainy (16,2 proc. przychodów w euro) oraz z nielicznie reprezentowanej Łotwy (18,9 proc. w euro). Trzeba zauważyć, iż wzrost przychodów na Ukrainie w istotnej części spowodowany był zmianami kursu walutowego – w walucie lokalnej dynamika spada do 7,5 proc.
W poprzedniej edycji zestawienia 115 spółek odnotowało spadek przychodów, w obecnej jest ich prawie dwukrotnie więcej – 202. W tej grupie średni spadek przychodów wyniósł 5,8 proc. wobec 5,5 proc. rok temu, a średni wzrost dla spółek, które odnotowały pozytywną dynamikę wynosi 10,9 proc. wobec 14,9 proc. w ubiegłorocznej edycji.
Podobnie do średniego wzrostu przychodów firm z regionu Europy Środkowej przychody ostatniej na liście wyniosły 483 mln euro – w zeszłym roku wyniosły 479 mln euro. Wzrost nie jest wysoki, ale jednocześnie to 19 proc. więcej niż w 2010 r.
Podobnie jak w ubiegłym roku pierwsza trójka największych spółek regionu nie uległa zmianie. Liderem jest PKN Orlen, który w 2012 r. odnotował wzrost przychodów o 10,5 proc. Wynik jest znacznie lepszy niż pozostałych spółek ze ścisłej czołówki zestawienia. Wicelider, węgierski MOL, poprawił bowiem przychody tylko o 0,6 proc., a zajmująca trzecią pozycję Skoda Auto z Czech – o 1,8 proc. wzrostu. Autorem największego awansu w rankingu wśród spółek z pierwszej dziesiątki – z pozycji 32. na siódmą – jest ukraińska DTEK, zajmująca się wydobyciem węgla i sprzedażą energii. W 2012 r. jej przychody wzrosły ponaddwukrotnie głównie dzięki przejęciu szeregu spółek. Największy awans wśród polskich firm należał do Grupy Azoty, która przesunęła się z pozycji 144 na 98.