W końcu sierpnia 2015 r. liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy wyniosła 1563,5 tys. osób – podał dzisiaj GUS. W porównaniu z lipcem to o ponad 22 tys. osób mniej, a w porównaniu z sierpniem ubiegłego roku – o prawie 300 tys. osób mniej. Stopa bezrobocie wyniosła 10 proc., wobec 10,1 proc. w lipcu oraz 11,7 proc. rok temu.
W końcu omawianego miesiąca urzędy pracy dysponowały ofertami pracy dla 97,9 tys. osób (przed miesiącem 92,3 tys.; przed rokiem 74,5 tys.). - Stopa bezrobocia spadła w sierpniu po raz szósty z rzędu, nadal jednak utrzymała poziom dwucyfrowy – komentuje Monika Kurtek, główna ekonomistka Banku Pocztowego. - Nie została tym samym złamana istotna bariera i stopa bezrobocia nie osiągnęła widzianego ostatnio w grudniu 2008 r. poziomu jednocyfrowego. Może to jednak nastąpić we wrześniu i w październiku, gdy liczba bezrobotnych, wzorem ostatnich dwóch lat, będzie się jednak jeszcze zmniejszać – dodaje. Jej zdaniem, od listopada należy jednak spodziewać się sezonowego wzrostu bezrobocia, co spowodować może powrót stopy w okolice 10 proc.
- W kierunku dalszego spadku stopy bezrobocia w kolejnych miesiącach będzie oddziaływało odnotowywane od maja wysokie tempo wzrostu liczby nowych ofert zatrudnienia zgłaszanych do urzędów pracy. Na tym tle stopa bezrobocia rejestrowanego we wrześniu niemal na pewno będzie już jednocyfrowa. Nasz szacunek to 9,8 proc. zarówno we wrześniu, jak i w grudniu – komentuje z kolei Wiktor Wojciechowski, główny ekonomista Plus Banku. Choć jednocześnie zaznacza, że mamy coraz więcej sygnałów słabnącej aktywności w przemyśle, co w dłuższym okresie może przełożyć się też na rynek pracy.
W sierpniu z rejestrów wypisano 195,6 tys. osób, tj. 12,3 proc. ogółu. Z ogólnej liczby wyrejestrowanych 45,4 proc. podjęło pracę oferowaną przez urzędy pracy, w tym 6,2 proc. podjęło prace subsydiowane (prace interwencyjne, przy robotach publicznych).
W związku z rozpoczęciem szkolenia i stażu wyłączono z rejestru bezrobotnych kolejne 11,6 proc. Z pozostałych osób wykreślonych z ewidencji 24,6 proc. utraciło status bezrobotnego w wyniku niepotwierdzenia gotowości do pracy, zaś 6,2 proc. dobrowolnie z niego zrezygnowało.