Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 02.03.2016 05:00 Publikacja: 02.03.2016 05:00
Adam Glapiński, nowy członek zarządu NBP.
Foto: Archiwum
Zgodnie z ustawą o NBP zarząd banku centralnego oprócz prezesa może liczyć od sześciu do ośmiu członków. Od kiedy w styczniu do RPP przeszedł Eugeniusz Gatnar, zarząd składał się z siedmiu osób.
Kadencja Glapińskiego w RPP wygasła 19 lutego. Do tego gremium został powołany sześć lat wcześniej przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego, któremu wcześniej doradzał. Z braćmi Kaczyńskimi jest związany od dawna. W 1990 r. był m.in. jednym z założycieli Porozumienia Centrum, a potem przez kilka lat wiceprzewodniczącym tego ugrupowania.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Inflacja bazowa w Polsce spadła w kwietniu do 3,4 proc. i jest najniższa od ponad pięciu lat. Ekonomiści liczą, że trend spadkowy utrzyma się do końca roku i będzie wspierał decyzje RPP o kolejnych obniżkach stóp.
Dochody w kasie państwa mocno kuleją, za to wydatki puchną – wynika z danych przedstawionych w czwartek. Ale tak miało być, uspokaja Ministerstwo Finansów.
PKB Polski w pierwszym kwartale 2025 r. urósł realnie o 3,2 proc. rok do roku – podał w czwartek Główny Urząd Statystyczny (GUS) w tzw. szybkim szacunku. Zgodnie z przewidywaniami, tempo wzrostu gospodarczego na początku roku lekko spowolniło.
W przypadku szczególnych szoków: tak. Długoterminowo: nie lub wyłącznie z myślą o najuboższych. Tak uczestnicy naszego Panelu Ekonomistów odnoszą się do mechanizmu ceny maksymalnej i innych form ingerencji rządu w ceny energii dla gospodarstw domowych.
Słowo „prywatyzacja” ma raczej negatywne konotacje. Praktycznie zniknęło z debaty publicznej. W kampanii wyborczej politycy unikają go jak ognia. Okazuje się jednak, że jeśli pokaże się konsekwencje prywatyzacji, liczba jej zwolenników znacząco rośnie.
Nominalny PKB Polski w 2024 r. wyniósł 3 bln 641 mld zł – podał Główny Urząd Statystyczny. To oznacza, że od 2015 r., w ciągu dziewięciu lat, roczny „urobek” gospodarki, się podwoił. Większość z tego wzrostu to jednak efekt wzrostu cen.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas