Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
3 zdjęcia
ZobaczW ostatnich miesiącach w polskiej gospodarce wiele się zmieniło. Wyraźnie przyspieszyła inflacja, wyhamował za to wzrost produkcji przemysłowej. Oznaki hamowania gospodarki widać coraz wyraźniej także na rynku pracy. Nie zmienia się wciąż jedno: najcelniejsze krótkoterminowe prognozy gospodarcze formułują analitycy Banku Ochrony Środowiska. W rezultacie są na dobrej drodze, aby trzeci rok z rzędu zwyciężyć w konkursie prognostycznym „Parkietu". W sięgającej 2005 r. historii tej rywalizacji nikt jeszcze nie wykazywał tak stabilnej dobrej formy.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Rada Polityki Pieniężnej obniżyła na lipcowym posiedzeniu stopy procentowe o 25 punktów bazowych, w tym stopę referencyjną NBP do poziomu 5 proc.
44,8 pkt – tyle wyniósł wskaźnik PMI dla polskiego sektora przetwórczego w czerwcu, według nowych danych S&P Global. To najgorszy wynik od ponad półtora roku. W dwa miesiące nasz PMI tąpnął łącznie o 5,4 pkt, najmocniej od trzech lat.
Szybki szacunek czerwcowej inflacji – 4,1 proc. – zaskoczył lekko w górę. Szanse na obniżkę stóp na rozpoczynającym się posiedzeniu RPP zmieniły się z niewielkich w minimalne.
Inflacja w czerwcu w Polsce wyniosła 4,1 proc. – podał w poniedziałek Główny Urząd Statystyczny (GUS) w szybkim szacunku. Prognozy wskazują, że od lipca inflacja wyraźnie spadnie.
Decyzje inwestycyjne wiążą się często z dużym ryzykiem; muszą być poprzedzone analizą wielu danych i zmiennych, często pod presją czasową. A czy inwestorzy mają czas na odpoczynek – i jaki?
Nasz kraj od lat imponuje dynamicznym wzrostem, na świecie jest wskazywany jako przykład nie tylko transformacji, ale nawet lidera wzrostu gospodarczego. Sukces ten jest efektem konsekwentnej pracy ludzi, firm i instytucji. Powstaje pytanie – co powinniśmy dalej robić, by utrzymać nasz dynamiczny rozwój gospodarczy?