Analitycy CFA: Obawy o lawinę bankructw

CFA Society Poland zapytało swoich członków - analityków finansowych, zarządzających aktywami czy konsultantów – o wpływ koronawirusa na gospodarkę: czy boją się utraty pracy, ile lat trzeba będzie odbudowywać gospodarkę, … Odpowiedzi?

Publikacja: 03.04.2020 13:20

Analitycy CFA: Obawy o lawinę bankructw

Foto: AFP

Pandemia COVID-19 wywołana rozprzestrzeniającym się wirusem SARS-CoV-2 w ostatnich tygodniach doprowadziła do destabilizacji  gospodarki i życia społecznego. Aż 80 proc. członków biorących udział w badaniu przeprowadzonym przez CFA Society Poland "COVID-19 a gospodarka" uważa, że kryzys epidemiologiczny, z którymi mierzą się obecnie gospodarki narodowe na całym świecie, wywoła większe reperkusje niż kryzys finansowy, który rozpoczął się w latach 2007-2008.

– Spora grupa respondentów za największe zagrożenie uważa obecnie lawinę bankructw przedsiębiorstw. Po kryzysie 2008 r. nauczyliśmy się, że nawet największe organizacje sektora finansowego, jak legendarny już Lehman Brothers, mogą przestać funkcjonować – wyjaśnia Krzysztof Jajuga, Prezes CFA Society Poland. – Jednakże fala bankructw w 2020 r. może dotyczyć całej gospodarki. Ciężko ocenić jaki będzie udział instytucji finansowych w tym kryzysie.

Mimo że profesjonaliści z tytułem prestiżowym wskazują jako drugie zagrożenie wzrost bezrobocia właśnie, nie boją się o swoje stanowiska pracy. Spora grupa jednakże uważa, że rynki finansowe ulegną czasowej destabilizacji.

– Większość organizacji finansowych potrafi odnaleźć się w czasach "społecznej kwarantanny" dzięki zaawansowanym rozwiązaniom technologicznym, które pozwalają na płynne przejście struktur organizacyjnych na wszystkich poziomach do trybu home office – mówi Krzysztof Jajuga. – Sektor finansowy jest jednakże bardzo złożoną branżą. Destabilizacja zatem będzie złem koniecznym, z którym będziemy musieli się zmierzyć.

Ile zatem czasu będzie potrzebowała gospodarka, by wrócić na dawne tory? Tutaj zdania są podzielone, ale większość respondentów uważa, że odbudowa gospodarki zajmie nam mniej więcej ok. 3 lat.

– Nie zaobserwowaliśmy obecnie skrajnie pesymistycznych prognoz. Mimo że mówimy o bezprecedensowej sytuacji dotykającej każdego z nas, będziemy mogli sobie z nią poradzić. Tylko co piąty profesjonalista wskazywał na dłuższy okres odbudowy światowej gospodarki, liczący nawet 5 lat – konkluduje Krzysztof Jajuga.

Finansiści krytycznie ocenili natomiast rządowy pakiet pomocowy tzw. tarczę antykryzysową, uważając, że pomoc oferowana przedsiębiorcom oraz społeczeństwu  w jej ramach jest niewystarczająca i raczej źle sprofilowana, przez co firmy i gospodarstwa domowe będą tracić płynność, która przełoży się na rosnącą liczbę bankructw oraz ubożenie społeczeństwa.

Badanie przeprowadzono pomiędzy 20 marca a 3 kwietnia 2020 r.

Gospodarka krajowa
Polska w piątce krajów UE o najwyższym deficycie. Będzie reakcja Brukseli
Gospodarka krajowa
Najnowsze dane z produkcji. Jest gorzej niż marcu
Gospodarka krajowa
GUS: płace wciąż rosną. Z zatrudnieniem nie jest tak dobrze
Gospodarka krajowa
Problemów rolnictwa nie da się zasypać pieniędzmi
Gospodarka krajowa
Mariusz Zielonka, Konfederacja Lewiatan: Polski eksport zaraz złapie zadyszkę
Gospodarka krajowa
Co nam dała Unia, co jeszcze można poprawić