W poniedziałek na GPW możliwe lekkie wzrosty indeksów

Poniedziałek jest dniem wolnym w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii. Brak aktywności inwestorów z tych dwóch dużych centrów finansowych sprawia, że handel na europejskich giełdach powinien upływać w spokojnej atmosferze.

Publikacja: 25.05.2009 09:56

Zwłaszcza, gdyby publikowany dziś o godzinie 10-tej indeks monachijskiego instytutu Ifo, w istotny sposób nie zaskoczył swym odczytem. Rynek prognozuje, że w maju wartość tego indeksu wzrośnie do 84,9 pkt. z 83,7 pkt. miesiąc wcześniej.

Potencjalny marazm na czołowych europejskich parkietach, powinien odcisnąć swe piętno również na nastrojach na warszawskiej giełdzie. Dlatego scenariusz bazowy na dziś, po tym jak ostatnie trzy sesje upłynęły pod znakiem spadków indeksów WIG20 i WIG, zakłada konsolidację notowań powyżej poziomów z piątkowego zamknięcia.

Ostatnie spadki nie wpłynęły na zmianę sytuacji technicznej na wykresach indeksów WIG20 i WIG. Indeks dużych spółek w dalszym ciągu pozostaje poniżej silnej bariery podażowej 1900-2000 pkt., a WIG dalej testuje analogiczną barierę 28933,57-30000 pkt. To sprawia, że wciąż szanse wybicie górą i dołem z obserwowanej od trzech tygodni konsolidacji są porównywalne. Zważywszy, że żadna ze stron nie ma zauważalnej przewagi, więc nie pozostaje nic innego, jak tylko spokojnie czekać na wygenerowanie nowych sygnałów i dopiero wówczas reagować.

Ewentualna wygrana niedźwiedzi, może w przypadku indeksu WIG20 skończyć się testem okolic 1590 pkt., czyli zniesieniem połowy trzymiesięcznych wzrostów. Wygrana byków, będzie nie tylko sygnałem zakończenia bessy, ale też otworzy drogę do 2280 pkt., gdzie opór tworzy 38,2 proc. zniesienie bessy.

Ostatecznie WIG20 zakończył sesję na wysokości 1.814,62 pkt notując spadek o 0,9%. WIG spadł o 1,0% do 29.399,62 pkt. Obroty akcjami nieznacznie przekroczyły 1,0 mld zł. (ISB/X-Trade)

Giełda
Umowa UE-USA zmienia rynkową dynamikę
Giełda
Rekord hossy i mocna przecena. Optymizm ulotnił się z giełdy
Giełda
Podażowa reakcja na umowę UE-USA
Giełda
Poniedziałek na rynku: Rozczarowanie na GPW, mocne Grodno, Dino gotowe na split
Giełda
Indeksy wspięły sie na nowe szczyty hossy, ale optymizm szybko się ulotnił
Giełda
Porozumienie z Europą osiągnięte