Nastroje inwestorów giełdowych na świecie najpierw poprawił Bank Japonii, który nie tylko obniżył główną stopę procentową niemal do zera, ale także zapowiedział skup aktywów z rynku za 60 miliardów dolarów.
Dla wielu graczy decyzje te oznaczały, że na dalsze stymulowanie gospodarki poprzez skup obligacji skarbowych z rynku niebawem zdecyduje się Rezerwa Federalna USA. Pozytywnie zaskoczyły rynek branże nieprodukcyjne w USA, które we wrześniu rozwijały się szybciej, niż prognozowano. Wytwarzają one 90 proc. PKB.
Akcje Apple’a drożały, gdyż zakup tych papierów zaleciła Jefferies Group. To 48. pozytywna rekomendacja na ogólną liczbę 51 zaleceń inwestycyjnych dla akcji tego producenta elektroniki użytkowej. Notowania naftowego potentata Chevronu podbiła zapowiedź skupu akcji przez spółkę. Kwartalnie na ten cel zamierza wydawać od 500 milionów dolarów do miliarda.
Przerwana została zła pasa indeksu Stoxx Europe 600, który tracił przez sześć kolejnych sesji, a wczoraj zyskał 1,3 proc. Jednym z czynników była informacja, że agencja ratingowa Moody’s jest pod wrażeniem tempa, w jakim Grecy porządkują finanse publiczne. Ponad 7 proc. drożały akcje EFG Eurobank Ergasias, drugiego banku w Grecji pod względem aktywów, trzeci zaś – Alpha Bank – zyskiwał ponad 4 proc.
W Londynie do kupna walorów biura podróży TUI, największego w Europie, inwestorów zachęciło potwierdzenie przez spółkę, że jej tegoroczne rezultaty finansowe będą zgodne z prognozami. Na giełdzie we Frankfurcie rosła kapitalizacja koncernu BMW, największego na świecie producenta aut luksusowych. Kupno jego akcji zalecają analitycy hiszpańskiego Banco Santander.